Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık kemiği üzerine neden dolgu yaptırma ihtiyacı oluyor?

Çocukluk ve gençlik dönemlerinde elmacık kemiği üzerindeki doku miktarı fazladır ve bu insan yüzüne gençlik ve tazelik kazandırır. Yaşlanma ve yer çekimi etkisi ile bu bölgedeki yumuşak dokular aşağıya doğru sarkmaya başlar. Bu sarkma hem elmacık kemiği bölgesindeki hacim azalmasına hem de nazolabial bölgedeki çizginin derinleşmesine neden olur.

Elmacık kemiğine dolgu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Elmacık kemiği yüz kemikleri arasında orta büyüklükte bir kemiktir ve en belirgin bölgesi kemiğin en dış kısmındadır. Bu bölgeye dolgu yaparken en az 3 noktadan dolgunun yapılması önerilir. Bu noktalar göz kenarından göz altına doğru sıralanır.

Göz kenarındaki noktaya en fazla miktarda dolgu yapılırken orta hatta gelindikçe dolgu miktarı azaltılarak enjeksiyona devam edilir. Burda dikkat edilmesi gereken nokta mutlaka dolgu enjeksiyonunun kemik üzerine yapılmasıdır.

Elmacık kemiği üzerine yapılan dolgunun yüzün diğer bölgelerine yapılan dolgunlardan farkı var mıdır?

Bu dolgular da yüzün diğer bölgelerine yapılan dolgular gibi hyalüronik asit içermektedir. Bu bölgeye yapılan dolgunun diğer bölgelerden farkı , kemik üzerine yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle bu bölgeye yapılan dolgular daha büyük molekül hacmine sahip hacim verici etkide olmaları gerekir.

Elmacık kemiğine üzerine yapılacak dolgu miktarı ne kadar olmalıdır?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte genelde elmacık kemiği için 1-2 cc dolgu yeterli olur.

Elmacık kemiği dolgu yüzde başka hangi dolgular ile birlikte yapılabilir?

Bu dolgu anatomik yakınlığı bakımından göz alt bölgesine yapılacak dolgular ile birlikte yapılabilir. Hem göz altına hem de elmacık kemiği üzerine dolgu yapıldığı zaman, göz altı bölgesi ile yanak bölgesi geçişi daha güzel olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Nazolabial Dolgu

Bu sayede göz altı torbaları kamüfle edilirken elmacık kemiğini de dolgu ile belirgin hale getirdiğimizde, yanak göz altı geçişi estetik olarak daha pürüzsüz olmaktadır.

Elmacık kemiğine dolgu uygulamasının beraber uygulanabileceği diğer alan nazolabial bölgedir. Elmacık kemiğine yapılan dolgu ile yanak bölgesi yukarıya doğru kaldırılır. Bu sayede nazolabial bölgedeki çizgilerin derinliği azaltılabilir. Böylelikle nazolabial bölgede daha az dolgu ihtiyacı olur.

Elmacık kemiğini belirginleştirmek için dolgu dışındaki seçenekler nelerdir?

Elmacık kemiğini belirginleştirmek için dolgu dışında iki seçenek daha bulunmaktadır. Bunlar yağ enjeksiyonu ve implanttır. Elmacık kemiği implantı alt göz kapağından yada ağız içinden girilerek genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Bu bölgeye yapılan yağ enjeksiyonları ise en az 2 seans enjeksiyondan sonra kalıcı bir hacme kavuşurlar.

Elmacık Kemiği Dolgusunda Kullanılan Dolgu Maddesi Nedir?

Elmacık kemiği ile ilgili bu estetik işlemlerde en sık kullanılan dolgu malzemesi hyaluronik asit olup kişinin kendi vücudundan elde edilen doğal bir dolgu malzemesidir. Bunun yanında yine hastalarda kişinin kendi yağ hücrelerinden oluşan dolgu malzemeleri kullanılır. Liposuction ile elde edilen yağlar ile dolgu işlemleri yerine getirilir. Yine bir diğer dolgu malzemesi olarak kişinin kendi hücrelerinden elde edilen kök hücreler kullanıla gelmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Zararlı mıdır?

Tedavi sırasında kullanılan dolgu malzemeleri arasında kişinin kendi yağ hücreleri, kök hücre ya da hyaluronik asit en sık tercih edilen malzemeler arasında yer alır. Bu malzemeler doğal ve insanın kendi hücreleri olduğundan dolayı herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmaz.

Bunun yanında operasyon sonrasında operasyon bölgesinde ortaya çıkan kızarıklıklar ya da morarmalar geçici olduğundan dolayı bir risk oluşturmaz. Hastalar üzerinde yapılan uygulamalara bakıldığında herhangi bir yan etkisinin rapor edilmediği görülüyor.

Elmacık Kemiği Dolgusu Kalıcı mıdır?

Kullanılan dolgu malzemesine göre elmacık kemiği dolgusu uzun süreler dayanım gösterir. Hyaluronik asit ile yapılan dolguların bir seneye kadar dayanabilmesi söz konusudur. Bunun dışında yağ enjeksiyon yöntemi ile yapılan uygulamalarda 2 ya da 3 seneye kadar uygulamanın kalıcı olması mümkündür. En fazla dayanım süresi ise kök hücre tedavisi ile mümkündür.

Bu kalıcılık süreleri kişinin öz bakım becerileri, çalışma ortam ve koşulları ve genetik nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle operasyon olan kişilerin dikkatli davranmaları kalıcılık açısından önemli bir ayrıntıdır. Hastaların zararlı alışkanlıklardan uzak durması da kalıcılık açısından önem taşır.

İlginizi Çekebilir  Burun Dolgusu

Bunların dışında hastalarda operasyon sonrası belirli bir süre bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Yüzün yıkanması birkaç gün ertelenmelidir. Hastalar aşırı sıcak sauna ya da hamam gibi alanlardan uzak durmalıdır. Dolgu işlemi ile ilgili bu detaylara dikkat edilerek hem dolgu yapısının bozulmaması hem de hastalarda daha uzun kalıcılık sürelerinin elde edilmesi mümkündür.

Elmacık Kemiği Dolgusu İşlemi Ağrılı mıdır?

Operasyon sırasında kullanılan anestezik kremler nedeni ile operasyonda herhangi bir acı hissi ortaya çıkmaz. Bu nedenle elmacık kemiği dolgusu birçok hasta tarafından konforlu bir işlem olarak tercih edilir.

Operasyon sonrasında ise elmacık kemiği bölgesinde ortaya çıkan morluklar ve kızarmalar zamanla ortadan kalkacaktır. Bu aşamada hastaların buz uygulaması yapması da ya doktor tavsiyesi ile ilaç kullanımı mümkündür.

Elmacık Kemiğine Yapılan Dolgu Kaç Ay Kalıcı Olur?

Hastalarda bu işlemin etkilerinin yıllar boyunca sürmesi mümkündür. En az kalıcılık miktarı hastalarda yaklaşık olarak 1 senedir. Kişinin sigara ya da alkol kullanmaması da sürelerin uzaması adına önem taşır.

Kullanılan dolgu malzemelerine bağlı olarak da sürelerin daha fazla olması mümkündür. Yine kullanılan dolgu malzemesi de elmacık kemiği dolgusu kalıcılığı açısından önemli bir detaydır.

Elmacık Kemiğine Ne Kadar Dolgu Uygulanacağına Nasıl Karar Verilmelidir?

Bu aşamada doktor kontrolü önem taşır. Doktor kontrolüne göre ne kadar dolgu malzemesi kullanılacağı ile ilgili nihai karar verilmiş olur. Farklı estetik yöntemler için örneğin dudak dolgusu uygulamalarında 1 cc kadar dolgu malzemesi yeterli olurken bu yöntemde kullanılan dolgu malzemesinin miktarı değişkenlik gösterir.

 Dolgu malzemesinin miktarının hesaplanması aşamasında hastanın elmacı kemiklerinde işlem yapılacak alanlar işaretlenerek doğru bir karar verilmiş olur.  Bu nedenle elmacık kemiği dolgusu ile ilgili ne kadar ücret ödeneceği ve ne kadar dolgu malzemesi kullanılacağı hakkında kesin kararı doktorunuz ile birlikte alabilirsiniz.

Elmacık Kemiği Dolgusu Fiyatları 2024

Birçok sağlık merkezinde uygulanan yöntemler fiyat olarak da farklılık gösterir. Hastanın durumuna ve başka faktörlere bağlı olarak fiyatlar her hasta için değişken olabilir. Bunun yanında kullanılan dolgu malzemesi ne kadarlık dolgu yapılacağı gibi faktörlere bağlı olarak da fiyatlar değişiklik arz eder.

Son yıllarda bu operasyonların yaygınlık kazanması ile birlikte fiyatların daha ulaşılabilir olduğu söylenebilir. Elmacık kemiği dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.