Vücut Şekillendirme

Vücut Şekillendirme Nedir?

Vücut Şekillendirme; Bireylerin vücutları zaman içerisinde yaşa ya da farklı nedenlere bağlı olarak form kayıpları yaşar.

Bu form kayıpları estetik görüntüyü yok ederek kişilerin rahatsız olmasına ve öz güvenlerinin kaybolmasına neden olur. Vücut şekillendirme bu bağlamda birçok operasyonun kombin bir şekilde yapıldığı, vücutta meydana gelen sarkma ve farklı görüntülerin yok edilmesi için gerçekleştirilen estetik operasyonlardır.

Aşırı kilo verme sonrasında vücutta oluşan deformasyonların, yaşlanmaya bağlı meydana gelen sarkmaların giderilmesinde etkili olan şekillendirme operasyonları birçok operasyonu içerisinde barındırarak etkili sonuçlar alınmasına fayda sağlar.

Vücudun toparlanmasına ve tekrar form kazanmasına yardımcı olan operasyonlar bütünü kişinin kaybolan öz güvenin yerine gelmesine ve fit bir vücudun görüntüsüne kavuşulmasına yardımcı olur.

Vücut şekillendirme operasyonları hastaların sağlık durumu ve ihtiyaçlarına bağlı olarak tek seans ya da birçok seanstan oluşan işlemlerden oluşur. Tek bir operasyonun bile bazı hastalarda yeterli olduğu estetik uygulama kişinin vücut deformasyonuna bağlı olarak şekillenmesine dayanır.

Vücut Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Vücutta meydana gelen farklı nedenlere bağlı deformasyonların giderilmesi için ihtiyaç olan vücut şekillendirme operasyonları cerrahi olmasından kaynaklı genel anestezi altında yapılır. Bu operasyonların süreleri uygulanacak cerrahi müdahalelere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bazı durumlarda bir saat gibi bir süre yeterli iken bazen daha uzun sürelerde kombin operasyonlara gerek duyulabilir. Hastanın genel durumuna bağlı olarak değişen operasyonlar mutlaka ön hazırlık aşamaları sonrasında genel anestezi altında uzman bir hekim eşliğinde olmalıdır.

Ameliyatlardan önce mutlaka hasta tüm tetkikleri yapılmış, yaşa ve sağlık durumuna bağlı olarak doktor onayı alarak sürece başlamalıdır. Cerrahi bir müdahale olmasından dolayı sigara kullanımı bırakılmalı ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmelidir.

Mevcut bir hastalık söz konusu ise mutlaka hekim bilgilendirilmelidir. Sürecin hazırlık aşamalarının tamamlanmasının ardından hastanın ihtiyaçlarına göre vücut şekillendirme operasyonu gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir  Vaser Liposuction

Vücut Şekillendirme Neleri Kapsar?

Genel olarak vücutlardaki deformasyonların giderilmesine yardımcı olan liposuction kullanımı vücut şekillendirme için kullanılır. Fazla olan yağların bu yöntemle alınması oldukça kolay ve pratik bir tekniktir.

Kol ve karın germe, yağ doldurma ya da liposuction yöntemiyle yağ alma, meme büyütme, küçültme ve dikleştirme gibi operasyonların ihtiyaçlara göre şekillendiği operasyonlar bütünüdür. Bu uygulamaların hepsi hastanın durumuna göre kombin yapılabilirken tek bir operasyonda yeterli olabilir.

Vücutların şekillendirilmesi için uygulanan operasyondaki amaç rahatsızlık duyulan bölgelerdeki rahatsızlıkların giderilmesidir. Bu operasyonda genel olarak tüm operasyonların kombinasyonu mümkün olduğundan dolayı maliyet olarak daha uygundur.

İyileşme süresinin kısa olması, az ağrılı olması ve tüm vücut için fayda sağlar olması nedeniyle vücut şekillendirme daha sık tercih edilen estetik operasyonlardandır.

Vücut Şekillendirme Uygulamaları

Vücut şekillendirme uygulamaları birçok operasyonun bir arada kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi sonucu yapılır. Kişilerin rahatsızlık duyduğu bölgeler muayene sonrasında belirlenerek bu bağlamda operasyonlar uygulanır. Tek seans ve tek operasyonun yeterli olduğu durumlar olurken bazen birçok kombin operasyonun bir arada yapılması mümkündür.

Kişilerin ihtiyaçlarına göre belirlenen şekillendirme operasyonları kullanılan cihazlara ve tekniklere göre değişir. Kişinin uygulama için doğru aday olması ve mutlaka tetkiklerin yapılarak ihtiyaçlarının belirlenmesi ön hazırlık aşaması olarak önem taşır.

Tüm operasyonlar için başarılı sonuçlar elde edilmesi hasta uygunluğuna bağlıdır. Doğru teknikler kullanılarak bölgesel şekillenme sağlanabilirken kişi operasyonların sonunda istediği fit görünüme kolay bir şekilde kavuşur. İstenilen ve ihtiyaca göre değişen operasyonlar tek ya da birçok seansın birleşimiyle yapılabilir.

Seansların sonunda iyileşme sürelerine dikkat edilerek istenilen görünüme kavuşulması mümkündür. Operasyonların cerrahi olmasından kaynaklı genel anestezi altında yapılması gerekli iken kişi süreç boyunca bir ağrı ya da sızı şikâyeti yaşamaz. Konforlu süreç geçirilmesi dikkat edilmesi gereken noktaların bilinmesi ve ihtiyaçların doğru belirlenmesidir.

  • Yağ doldurma (Yağ enjeksyonu): yağ enjeksiyonu uygulamaları sayesinde vücutlar istenilen şekle kolaylıkla girebilir. Enjeksiyon uygulamasındaki asıl amaç fazla olan yerlerdeki yağların alınarak dolgunluk istenen bölgeye enjekte edilebilmesidir.
  • Bu sayede hem yağ fazlalıklarından kurtulmak mümkün olurken aynı zamanda yağ depolayarak istenilen bölgelerde dolgunluk sağlanmış olur. Herhangi bir zararı bulunmamasının nedeni ise kişilerin kendi yağlarının kullanılıyor olmasıdır ve vücuda dışarıdan bir madde girişi olmaz.
  • Tüm vücut bölgelerinin ihtiyaçlarının farklı olmasından dolayı enjeksiyon işlemlerinde kararları uzman hekimlerin vermesi ve hangi tekniğin kullanılması gerektiğinin iyi bilinmesi önemlidir.
  • Karın germe (Abdominoplasti): karın bölgesi yağlanma ve yaşlanma etkilerine karşı ilk tepki veren alandır. Bu bölümde farklı nedenlerden dolayı oluşan sarkma ve deformasyonların giderilmesi operasyonuna karın germe operasyonu denir. Karın bölgesine uygulanan bu operasyon sonrasında kişiler fit bir görünüme kavuşur ve karındaki sarkan deri fazlalığı operasyonla giderilebilir.
  • Karın germe operasyonları bazı hastaların belirli kiloların üzerinde olmasından dolayı farklı operasyonlarla birlikte de yapılabilir. Muayene olunarak doğru tekniğin belirlenmesi ve işlemlerin sağlıklı ilerlemesi için uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önem taşır.
  • Kişinin rahatsızlık duyduğu karın bölgesindeki sarkmaların giderildiği operasyon genel anestezi altında ameliyathane koşullarında olmalıdır.
  • Kol germe (Brakioplasti) ve Uyluk Germe: kol ve bacaklar yaşlanma, kilo alıp verme etkilerinin en sık görüldüğü bölgelerdir. Bu bölümlerde yer alan deriler zaman içerisinde etkenlere bağlı olarak sarkar ve gevşer. Kol ve uyluk germe operasyonlarında yağların alınması sonrasında istenilen bölgede yağların kullanılması mümkündür.
  • Bu nedenle başka estetik operasyonlarla birlikte de yapılabilir. Genel anestezi altında ve uzman bir hekim eşliğinde uygulanan kol ve uyluk germe ameliyatları bu bölümlerde oluşan sarkmalar için fayda sağlayan operasyonlardır.
  • Mini Vaser (Ultrasonik liposuction): yağ transfer işlemi olarak adlandırılan mini vaser uygulamaları günümüzde sıklıkla tercih edilir. Bu uygulama yağ enjeksiyonu şeklinde olup dudak yanak gibi birçok farklı bölgede ihtiyaca göre uygulanabilir.
  • Hangi bölgelerde kullanılacağı için hastanın durumu, uzman hekimin muayenesi önem taşır. Ultrason destekli olan bir cihazın kullanılarak ihtiyaç olan bölgede yağların parçalanmasını sağlaması şeklinde gerçekleşen işlemlerdir. Ufak bölgelerde de uygulanabilen oldukça başarılı operasyonları kapsar.
İlginizi Çekebilir  Popo Estetiği

Lokal Vücut Şekillendirme!

Lokal bir şekilde uygulanan ve bölgesel şekillendirmeye yeterli olan lokal vücut şekillendirme bir zayıflama yöntemi değildir. Diyet ve egzersiz sonrasında vücuttan ayrılmayan yağların lokal bir şekilde vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kişi bu operasyon sayesinde bölgesel yağlarından kurtularak kısa sürede fit bir görünüme kavuşabilir.

Farklı tekniklerden faydalanılarak gerçekleşen bölgesel yağ alma veya da şekillendirme işlemleri mutlaka uzman hekim kontrolünde uygun olan cihazların kullanımıyla gerçekleşmelidir. Kişilerin bu operasyona uygunluğu belirlenmesi adına muayene olunması ve tüm tetkiklerin yapılmış olması önemlidir.

Vücut Şekillendirme Estetiği Fiyatları 2024

Estetik tüm işlemlerde olduğu gibi her operasyonda kişilere özel bir şekilde yapılır. Vücut şekillendirme operasyonları kişilerin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle maliyetlerin belirlenmesi için mutlaka muayene olunması ve uzman görüşü alınması gereklidir.

Fiyatları etkileyen faktörlerin başında hastanın durumu, işlem uygulanacak olan bölgeler, kaç operasyon yapılacağı, kullanılacak cihazlar gelir. Bu süreçlerin belirlenmesi için öncelikli olan araştırmaların, tetkiklerin ve muayenelerin yapılması önem taşır. Vücut şekillendirme estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.