Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Nedir?

Vücutta ortaya çıkan deformasyonların bir ya da birkaç seansta düzeltilmesi işlemi olarak annelik estetiği son yıllarda ön plana çıkmıştır. Bu işlemler sırasında birden fazla estetik operasyon kombin bir şekilde yapılabilir. Eğer anneler doğum sonrasında diyet yapmasına ya da egzersiz yapmasına rağmen bu deformasyon sorunlarından kurtulamıyor ise bu estetik işlemlere ihtiyaç duyulur.

Anne adaylarının en büyük korkularından birisi olan doğum sonrasında ortaya çıkan vücut sorunlarının giderilmesi aşamasında annelik estetiği yöntemleri kullanılır. Mommy makeover olarak da isimlendirilen bu estetik işlemler ile hastaların anne olduktan sonra eski vücut yapısına yeniden kavuşması temin edilmiş olur.

Annelik Estetiği Öncesinde Hazırlık Nasıl Yapılır?

Hastaların bu operasyonlar öncesinde en az üç hafta öncesinden sigara alışkanlıklarını terk etmesi gerekir. Yine kan sulandırma özelliği olduğundan dolayı kan sulandırıcıların ve aspirin gibi ilaçların da kesilmesi gerekir. Hastalar zayıflama ürünlerinden yeşil çay keten tohumu gibi bitkisel ürünlerden uzak durması gerekir.

 Yine sıklıkla kullanılan multi vitamin haplarından uzak durması gerekir. Bu işlemlerin öncesinde hastaların kabızlığa neden olabilecek besinlerden de uzak durması gerekir. Kolay sindirilen besinlerin tüketilmesi operasyon sırasında hastaların sindirim sistemi için faydalı olacaktır. Anneler annelik estetiği işlemleri öncesinde gerekli tetkikler ve muayeneler yapıldıktan sonra operasyona hazır hale gelmiş olurlar.

Her hastada kullanılan yöntemler farklılık gösterir. Fakat genellikle annelik estetiği kapsamında fazla yağların alınması derinin sıkılaştırılması gibi işlemler yerine getirilir. Yine bu işlemler ile hastaların farklı estetik beklentileri de karşılanmış olur. Bu estetik işlemler bir dizi farklı estetik işlemin bir araya getirilmesi ile ortaya konulur.

Annelik Estetiği Sonrasında İyileşme Nasıl Olur?

Her hastada farklı seyretmekle birlikte ortalama iyileşme süreleri bir haftayı bulabilir. Yine de tam bir iyileşmenin süresi bir ayı bulabilir. Hastalar ilk bir hafta ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir. Yine hastalarda karın bölgesinde yapılan işlemler nedeni ile karın bölgesini yormayacak bir şekilde hareket etmesi gerekir.  İşlemlerden sonra korse ve sütyen kullanımı önerilir.

İlginizi Çekebilir  Karın Germe (Abdominoplasti)

Doktor tarafından tavsiye edilen bu durumun altı hafta kadar sürdürülmesi gerekir. Bu vücudun şekil alması için önemli bir husustur.  Bu operasyonlarda sıklıkla kontrollere gitmek tavsiye edilir. Genellikle eriyen dikişler kullanıldığından dolayı dikiş aldırma ihtiyacı ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için hastaların doktor gözetiminde ağrı kesici kullanması gerekebilir.

Annelik Estetiğinde Yağ Aldırma Nedir?

Anneler doğumdan sonra erimeyen yağlar ile karşılaşabilirler. Bu durumda hastaların yağlarından kurtulması için liposuction yöntemi kullanılır. Vücudun bazı bölgelerinde inatçı bir şekilde direnen yağ hücrelerinin ortadan kaldırılması aşamasında ses dalgaları ile yağların atımı amacını güden vaser liposuction yöntemi kullanılır.

Bu yöntemde vücut dışında hastaya ses dalgaları verilerek katı halde olan yağ hücrelerinin sıvılaştırılması sağlanır. Bu yöntem sonucunda sıvı hale gelen yağ hücreleri kanüller aracılığı ile vücut dışına atılır. Bu yağ hücrelerinin alınarak aynı kişide dolgu işlemleri için de kullanılması mümkündür.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçerir?

Annelerde estetik işlemler kapsamında bir dizi işlem ardışık olarak gerçekleştirilir. Karın germe işlemleri meme büyütme ya da meme dikleştirme işlemlerinin yanı sıra aynı zamanda yağ aldırma işlemleri kombine bir şekilde gerçekleştirilir.

Hastalarda annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilen bu işlemler tek bir operasyon ile gerçekleştirildiğinden dolayı daha verimli sonuçlar elde edilir. Yine bu işlemlerin genel anestezi altında yapılması nedeni ile hastaların ağrı hissetmeden estetik işlemlerden yararlanması mümkün olur.

Annelik Estetiğinde Meme Operasyonları Nelerdir?

Bu operasyonlar meme dikleştirme, meme küçültme ya da meme büyütme işlemleri olarak isimlendirilir. Bu işlemler hastanın durumuna göre tercih edilir. Bazı hastalarda memelerin sarkması nedeni ile meme dikleştirme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bazı hastalar aşırı kilo aldıklarından dolayı bu hastalarda genellikle meme küçültme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bazı anneler ise aşırı emzirme nedeni ile meme yapısında küçülmeler ile karşılaşırlar. Bu anne adaylarında ise meme büyütme işlemleri uygulanır.

İlginizi Çekebilir  Labioplasti (Dış Genital Bölge Estetiği)

Bu operasyonlar anne estetiği işlemleri dahilinde yapılır. Bu kapsamda hastaya protez meme yapısının yerleştirilmesi ya da hastaların meme yapısına yağ enjeksiyonu yapılması gibi işlemlere ihtiyaç duyulur. Bazı hastalarda ise fazla yağ ve dokuların alınması için kesiler kullanılır. Aynı zamanda meme ucu operasyonları ile meme yapısının yeniden şekillendirilmesi de mümkündür. Bu operasyon süt kanallarına bir risk oluşturmadığından dolayı yeniden anne olmayı engellemez.

Annelik Estetiğinde Karın Germe Neden Yapılır?

Bu estetik işlemler sırasında tercih edilen bir tedavi de karın gerdirme işlemleridir. Doğum işlemleri sırasında hastaların karın bölgesinde bulunan kaslar ve dokular zayıflar. Bu da bu bölgede sarkmalara neden olur. Bu sarkmaların önüne geçmek için annelik estetiği kapsamında göbek altına bulunan yağ dokusunun alınması ve karın içi kasların gerginleştirilmesi yapılır.

Karın germe işlemlerinin hemen uygulanması mümkün değildir. Genellikle doğumdan sonra 3 hafta geçtikten sonra bu işlemler tercih edilir. Hastanın gebelik önceki kilosuna gelmesi de gerekir. Yine bazı hastalarda emzirme döneminde bu işlemler yapılamaz. En az bir sene beklemek gerekir. Bu işlemler sırasında hastalarda göbek fıtığı var ise bu sorun da giderilmiş olur.

Annelik Estetiğinde Genital Bölge Esteği Nedir?

Annelerin estetik beklentileri arasında önemli bir yeri bulunan genital bölge estetik işlemleri hastaların vajina bölgesinde doğum nedeni ile ortaya çıkan genişlemeyi engellemek için tercih edilir. Doğum işlemleri hastaların vajina yapısında gevşemeye neden olur. Bu gevşeme nedeni ile hem estetik sorunlar hem de idrar tutamama gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların giderilmesi aşamasında annelik estetiği çözümleri uygulanır.

En sık uygulanan genital bölge estetik çözümleri arasında vajina daraltma işlemleri gelir. Bu daraltma işlemlerinde hastaların vajina arka kısmında kalan kas dokunun gerginleştirilmesi yapılır. Yine hastalarda genital bölgede bulunan iç dudak ve dış dudak yapılarında da estetik işlemler bu aşamada yapılır.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

Annelik Estetiği Öncesinde Kilo Vermek Gerekiyor mu?

Aşırı kilolu annelerin bu haliyle bu estetik işlemlerden yararlanması çeşitli riskleri barındırmaktadır. Bu nedenle hastaların istenilen kilo seviyesine gelmesi gerekir. Aksi halde beklenmesi doktor tarafından tavsiye edilir. Operasyon sonrasında anneler kilo verdikten sonra rahat bir şekilde estetik işlemlerden yararlanabilirler.

Bu işlemler genel anestezi altında yapılan işlemler olduğundan dolayı hastalar operasyon sırasında ağrı hissetmezler. Aynı zamanda kullanılan anestezik kremlerin etkisi 10 saate kadar sürdüğü için operasyon sonrasında da hastaların ağrı hissetmemesi durumu ortaya çıkar. Ortalama olarak bu estetik operasyonlar 5 saat içerisinde tamamlanır.

Annelik Estetiği Fiyatları 2024

Bu yöntemler bir dizi farklı ihtiyacın karşılanması için tasarlanır. Bu nedenle de fiyatlar hastadan hastaya değişiklik arz eder. Örneğin bazı hastalarda sadece meme büyütme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bazı anneler ise bunların yanında vajina daraltma işlemi de talep edebilirler.

Bu nedenlerden dolayı fiyatlar değişiklik göstermektedir. Yine sağlık merkezlerinin fiyat politikaları da bu aşamada önemlidir. Fiyatlar ve tedaviler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için annelik estetiği operasyonları yapan sağlık merkezlerinden bilgi alabilirsiniz.