Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik Estetiği, anne adaylarının en büyük korkularından birisi olan doğum sonrasında ortaya çıkan vücut sorunlarının giderilmesi aşamasında kullanılır. Mommy makeover olarak da isimlendirilen bu estetik işlemler ile hastaların anne olduktan sonra eski vücut yapısına yeniden kavuşması temin edilmiş olur.

Vücutta ortaya çıkan deformasyonların bir ya da birkaç seansta düzeltilmesi işlemi olarak annelik estetiği son yıllarda ön plana çıkmıştır. Bu işlemler sırasında birden fazla estetik operasyon kombin bir şekilde yapılabilir. Eğer anneler doğum sonrasında diyet yapmasına ya da egzersiz yapmasına rağmen bu deformasyon sorunlarından kurtulamıyor ise bu estetik işlemlere ihtiyaç duyulur.

Annelik Estetiği; Hamilelik esnasında kadın vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Değişiklikler hormonal olabildiği gibi aynı zamanda gebeliğin doğasında olan etkilere bağlı olarak olabilirler.

Bu değişiklikler özellikle kadınların meme ve karın bölgelerinde meydana gelir. Hormonal etkilere bağlı olarak gebelik sürecinde meme dokusunda ve meme kitlesinde artış meydana gelir.

Bu sayede meme dokusu kendini doğum sonrası süt verme sürecine hazırlar. Karın bölgesinde meydana gelen değişiklikler ise bebeğin büyüme sürecinde karın cildinde meydana gelen zorlanmaya bağlı karın derisinden oluşabilen çatlaklardır.

Gebelik sürecinde hastaların kilolarında da değişim meydana gelir. Bazı kadınlar bu kiloları kolaylıkla verebilirken, bazılarında ise kilolar daha kalıcı olabilir.

Hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında oluşan bu değişiklikleri geriye döndürmek için yapılan girişimlerin tamamına annelik estetiği denir.

Annelik Estetiği Öncesinde Hazırlık Nasıl Yapılır?

Hastaların bu operasyonlar öncesinde en az üç hafta öncesinden sigara alışkanlıklarını terk etmesi gerekir. Yine kan sulandırma özelliği olduğundan dolayı kan sulandırıcıların ve aspirin gibi ilaçların da kesilmesi gerekir. Hastalar zayıflama ürünlerinden yeşil çay keten tohumu gibi bitkisel ürünlerden uzak durması gerekir.

 Yine sıklıkla kullanılan multi vitamin haplarından uzak durması gerekir. Bu işlemlerin öncesinde hastaların kabızlığa neden olabilecek besinlerden de uzak durması gerekir. Kolay sindirilen besinlerin tüketilmesi operasyon sırasında hastaların sindirim sistemi için faydalı olacaktır. Anneler annelik estetiği işlemleri öncesinde gerekli tetkikler ve muayeneler yapıldıktan sonra operasyona hazır hale gelmiş olurlar.

Her hastada kullanılan yöntemler farklılık gösterir. Fakat genellikle annelik estetiği kapsamında fazla yağların alınması derinin sıkılaştırılması gibi işlemler yerine getirilir. Yine bu işlemler ile hastaların farklı estetik beklentileri de karşılanmış olur. Bu estetik işlemler bir dizi farklı estetik işlemin bir araya getirilmesi ile ortaya konulur.

Annelik Estetiği Sonrasında İyileşme Nasıl Olur?

Her hastada farklı seyretmekle birlikte ortalama iyileşme süreleri bir haftayı bulabilir. Yine de tam bir iyileşmenin süresi bir ayı bulabilir. Hastalar ilk bir hafta ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir. Yine hastalarda karın bölgesinde yapılan işlemler nedeni ile karın bölgesini yormayacak bir şekilde hareket etmesi gerekir.  İşlemlerden sonra korse ve sütyen kullanımı önerilir.

Doktor tarafından tavsiye edilen bu durumun altı hafta kadar sürdürülmesi gerekir. Bu vücudun şekil alması için önemli bir husustur.  Bu operasyonlarda sıklıkla kontrollere gitmek tavsiye edilir. Genellikle eriyen dikişler kullanıldığından dolayı dikiş aldırma ihtiyacı ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için hastaların doktor gözetiminde ağrı kesici kullanması gerekebilir.

Annelik Estetiğinde Yağ Aldırma Nedir?

Anneler doğumdan sonra erimeyen yağlar ile karşılaşabilirler. Bu durumda hastaların yağlarından kurtulması için liposuction yöntemi kullanılır. Vücudun bazı bölgelerinde inatçı bir şekilde direnen yağ hücrelerinin ortadan kaldırılması aşamasında ses dalgaları ile yağların atımı amacını güden vaser liposuction yöntemi kullanılır.

Bu yöntemde vücut dışında hastaya ses dalgaları verilerek katı halde olan yağ hücrelerinin sıvılaştırılması sağlanır. Bu yöntem sonucunda sıvı hale gelen yağ hücreleri kanüller aracılığı ile vücut dışına atılır. Bu yağ hücrelerinin alınarak aynı kişide dolgu işlemleri için de kullanılması mümkündür.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçerir?

Annelerde estetik işlemler kapsamında bir dizi işlem ardışık olarak gerçekleştirilir. Karın germe işlemleri meme büyütme ya da meme dikleştirme işlemlerinin yanı sıra aynı zamanda yağ aldırma işlemleri kombine bir şekilde gerçekleştirilir.

Hastalarda annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilen bu işlemler tek bir operasyon ile gerçekleştirildiğinden dolayı daha verimli sonuçlar elde edilir. Yine bu işlemlerin genel anestezi altında yapılması nedeni ile hastaların ağrı hissetmeden estetik işlemlerden yararlanması mümkün olur.

Annelik Estetiğinde Meme Operasyonları Nelerdir?

Bu operasyonlar meme dikleştirme, meme küçültme ya da meme büyütme işlemleri olarak isimlendirilir. Bu işlemler hastanın durumuna göre tercih edilir. Bazı hastalarda memelerin sarkması nedeni ile meme dikleştirme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bazı hastalar aşırı kilo aldıklarından dolayı bu hastalarda genellikle meme küçültme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bazı anneler ise aşırı emzirme nedeni ile meme yapısında küçülmeler ile karşılaşırlar. Bu anne adaylarında ise meme büyütme işlemleri uygulanır.

Bu operasyonlar anne estetiği işlemleri dahilinde yapılır. Bu kapsamda hastaya protez meme yapısının yerleştirilmesi ya da hastaların meme yapısına yağ enjeksiyonu yapılması gibi işlemlere ihtiyaç duyulur. Bazı hastalarda ise fazla yağ ve dokuların alınması için kesiler kullanılır. Aynı zamanda meme ucu operasyonları ile meme yapısının yeniden şekillendirilmesi de mümkündür. Bu operasyon süt kanallarına bir risk oluşturmadığından dolayı yeniden anne olmayı engellemez.

Annelik Estetiğinde Karın Germe Neden Yapılır?

Bu estetik işlemler sırasında tercih edilen bir tedavi de karın gerdirme işlemleridir. Doğum işlemleri sırasında hastaların karın bölgesinde bulunan kaslar ve dokular zayıflar. Bu da bu bölgede sarkmalara neden olur. Bu sarkmaların önüne geçmek için annelik estetiği kapsamında göbek altına bulunan yağ dokusunun alınması ve karın içi kasların gerginleştirilmesi yapılır.

Karın germe işlemlerinin hemen uygulanması mümkün değildir. Genellikle doğumdan sonra 3 hafta geçtikten sonra bu işlemler tercih edilir. Hastanın gebelik önceki kilosuna gelmesi de gerekir. Yine bazı hastalarda emzirme döneminde bu işlemler yapılamaz. En az bir sene beklemek gerekir. Bu işlemler sırasında hastalarda göbek fıtığı var ise bu sorun da giderilmiş olur.

Annelik Estetiğinde Genital Bölge Esteği Nedir?

Annelerin estetik beklentileri arasında önemli bir yeri bulunan genital bölge estetik işlemleri hastaların vajina bölgesinde doğum nedeni ile ortaya çıkan genişlemeyi engellemek için tercih edilir. Doğum işlemleri hastaların vajina yapısında gevşemeye neden olur. Bu gevşeme nedeni ile hem estetik sorunlar hem de idrar tutamama gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların giderilmesi aşamasında annelik estetiği çözümleri uygulanır.

En sık uygulanan genital bölge estetik çözümleri arasında vajina daraltma işlemleri gelir. Bu daraltma işlemlerinde hastaların vajina arka kısmında kalan kas dokunun gerginleştirilmesi yapılır. Yine hastalarda genital bölgede bulunan iç dudak ve dış dudak yapılarında da estetik işlemler bu aşamada yapılır.

Annelik Estetiği Öncesinde Kilo Vermek Gerekiyor mu?

Aşırı kilolu annelerin bu haliyle bu estetik işlemlerden yararlanması çeşitli riskleri barındırmaktadır. Bu nedenle hastaların istenilen kilo seviyesine gelmesi gerekir. Aksi halde beklenmesi doktor tarafından tavsiye edilir. Operasyon sonrasında anneler kilo verdikten sonra rahat bir şekilde estetik işlemlerden yararlanabilirler.

Bu işlemler genel anestezi altında yapılan işlemler olduğundan dolayı hastalar operasyon sırasında ağrı hissetmezler. Aynı zamanda kullanılan anestezik kremlerin etkisi 10 saate kadar sürdüğü için operasyon sonrasında da hastaların ağrı hissetmemesi durumu ortaya çıkar. Ortalama olarak bu estetik operasyonlar 5 saat içerisinde tamamlanır.

Annelik estetiği operasyonu hangi ameliyatlar içerir?

Annelik estetiği ameliyatları temelde üç ameliyattan oluşur. Bu ameliyatlar meme ameliyatları, karın germe ameliyatları ve hastada fazla kilo varsa liposuction ameliyatlarıdır.

Hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında memelerde ne gibi değişimler olur?

Bu süreçlerde hormonal etkilerden kaynaklı olarak meme dokusunda büyüme meydana gelir. Doğum sonrasındaki süt verme sürecinde de memeler bu büyüklüklerini korurlar. Süt verme süreci sona erdikten sonra memedeki değişim farklı noktalara uzanabilir.

O bazı hastalarda memeler küçülür hamilelik öncesi boyutlarına dönebilirler. Bazı hastalarda ise memeler hamilelik öncesi boyutlarından daha büyük kalabilirler. Kimi hastalarda ise memeler daha da fazla küçülüp hamilelik öncesindeki boyutlarından çok daha küçük olabilir.

Eğer meme dokusu çok hızlı büyümüş aynı şekilde çok hızlı küçülmüşse bu defa meme derisinde çatlaklar oluşabilir. Meme derisinin kalitesini bozan bu çatlaklar hamilelik ve emzirme süresi sonunda memelerde sarkıklığa neden olabilirler.

Annelik estetiği operasyonunda memelere hangi ameliyatlar yapılabilir?

Emzirme süresi sonunda memeler olması gerekenden daha büyük kalmışsa bu hastalarda meme küçültme ameliyatı tercih edilir. Emzirme süreci sonunda hastaların meme dokusu normale yakın fakat memelerde sarkma meydana gelmişse bu takdirde meme dikleştirme ameliyatı tercih edilir.

Eğer meme dokusu bu sürecin sonunda normalden daha küçük kalmış fakat deri kalitesi bozulmamış ise bu defa meme protezi ile memelerin büyütülmesi gereklidir.

Son olarak eğer meme dokusu azalmış memelerde sarkma meydana gelmiş ve meme derisinde çatlaklar mevcutsa bu hastalarda meme dikleştirme ve protez ameliyatlarıyla hastalarda istenen sonuç elde edilmeye çalışılır.

Annelik estetiği operasyonunda çok çeşitli meme ameliyatlarının yapılmasının nedeni nedir?

Her kadında gebelik ve emzirme süreci sonunda meme dokusunun ne yönde değişim göstereceği farklılık gösterir. Burada  önemli belirleyiciler annenin kalıtsal özellikleri ve gebelik sürecini nasıl yaşadığı ya da gebelik sürecinde ne kadar kilo aldığıdır.

Memelerde oluşan değişimi etkileyen bir diğer önemli faktör de annenin doğum sonrası ne kadar süre süt verdiğidir.

Bütün bu faktörler nedeniyle annelerde emzirme sonrasında çok farklı meme değişimleri görülebilir. Bu nedenle annelik estetiği operasyonunda yapılacak meme ameliyatları çok çeşitlidir.

Annelik estetiği operasyonunda mutlaka meme ameliyatı yapılmalı mıdır?

Burada en önemli öncelik hastanın meme ameliyatı olmayı isteyip istemediğidir. Memede meydana gelen değişiklik anneyi rahatsız etmiyorsa ameliyat olmasına gerek yoktur. Bunun yanında çok az sayıda şanslı kadında memelerde olumsuz bir yönde değişim meydana gelmeyebilir. 

Emzirme sonrasında meme ameliyatı olabilmek için ne kadar beklemek gerekir?

Emzirme sonrası meme estetiği olabilmek için hastaların en az altı ay ideal olaraksa bir yıl beklemeleri önerilir. Bu beklemenin nedeni memenin tüm hormonal etkilerden kurtulması ve süt üretme fonksiyonunu bitirmesidir.

Özellikle açık olan süt kanalları nedeniyle erken dönemde yapılan meme ameliyatlarında meme enfeksiyonu görülme riski daha fazladır. Hormonal etkiler nedeniyle normalden daha büyük olabilen memenin emzirme sonrası olması gereken boyuta gelmesi için bu etkiden kurtulması gerekir.

Annelik estetiği operasyonunda meme ameliyatları ne kadar sürer?

İster dikleştirme ister dikleştirme ve protez isterse de meme küçültme ameliyatı yapılmış olsun bu ameliyatların yaklaşık ortalama süreleri 3 saat kadardır. Meme protez ameliyatları ise yaklaşık 1.5- 2 saat kadar sürebilir.

Meme ameliyatından sonra memelere diren konur mu?

Hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle meme ameliyatlarında diren konulur. Bu direnler yapılan ameliyatın türüne bağlı olarak 2-4 içersinde çekilebilir.

Meme ameliyatlarından sonra hastaların sporcu sütyeni kullanması gerekir mi?

Meme ameliyatlarından sonra hastalara yaklaşık altı hafta kadar sporcu sütyeni kullanmaları önerilir. Buradaki amaç memenin alt bölgesinden sınırlanmadan kendi ağırlığıyla olması gereken yere gelmesidir. Böylelikle meme ameliyat sonunda daha doğal bir görünüme kavuşur.

Gebelik sürecinde ve doğum sonrasında karın bölgesinde ne gibi değişimler meydana gelir?

Hamilelik sürecinde özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlarda bebeğin hızlı büyümesine bağlı olarak anne karnından derisinde ve kaslarında zorlanma meydana gelir. Bu zorlanma karın derisinde çatlamalara ve deri kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Karın kaslarında olan değişim ise bebeğin hızlı büyümesine bağlı olarak karın kaslarının birbirlerinden ayrılmasıdır.

Doğum sonrasında karın bölgesinin hacminin azalmasına bağlı olarak kalitesi bozulmuş olan deride sarkmalar meydana gelebilir. Birbirlerinden ayrılmış olan karın kasları nedeniyle anne gebelik sonrasında kilo verebilmiş olsa da karın bölgesinde bombelik kalabilir.

Karın bölgesinde oluşan değişimleri düzeltmek için annelik estetiğinde hangi ameliyatlar yapılabilir?

Karın bölgesinde oluşan bu değişikliklerden kurtulmak için genellikle hastalara karın germe ameliyatı önerilir. Bu ameliyat esnasında hasta hem kalitesi bozulmuş deri sarkmasından kurtulurken hem de ayrılmış olan karın kasları birbirlerine yaklaştırılabilir.

Karın bölgesindeki deri sarkmasının alınmasıyla karın derisi daha gergin bir görünüme kavuşur. Karın kaslarını birbirine yaklaştırılmasıyla karın bölgesi daha sıkı ve daha fit bir görünüme kavuşur.

Karın bölgesine karın germe dışında yapılacak başka operasyonlar var mıdır?

Özellikle gebelik ve emzirme süreci sonunda yeterince kilo veremeyen hastalarda bel bölgesini daha fazla inceltebilmek için karın germe ameliyatı liposuction ile kombine edilebilir. Bu kombinasyonda liposuction özellikle karın yanlarına ve sırt alt bölgelerine yapılarak bel bölgesinde istenen incelme sağlanabilir.

Annelik estetiği operasyonunda karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Bu ameliyatta karın germe operasyonu süresi yaklaşık 2 saat kadardır. Hastaya karın germe ile beraber liposuction yapılacaksa bu takdirde ameliyat süresi uzayabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası karın bölgesine diren koymak gerekir mi?

Annelik estetiği operasyonu sırasında yapılan karın germe ameliyatlarında karın bölgesine diren koymak gerekir. Buradaki amaç hem karın bölgesinde birikecek kan ve diğer sıvıları dışarıya almak hem de karın derisinin karın kaslarına daha kolay yapışmasını sağlamaktır. Bu gelenler ameliyattan sonra yaklaşık 5-7 gün içersinde alınırlar.

Karın germe ameliyatı sonrası korse kullanmak gerekir mi?

Karın germe ameliyatı sonrası hastalara altı hafta korse kullanmaları önerilir. Burada amaç deri altında herhangi bir kan ya da sıvı birikimini engellemektir. Bunun yanında korse kullanmak karın derisinin karın kaslarını daha kolay yapışmasını sağlar.

Annelik estetiği operasyonunda doğumdan ne kadar sonra karın germe yapılabilir?

Doğumdan sonra karın germe operasyonu yapmak için genellikle hastanın bir yıl beklemesi tavsiye  edilir.

Annelik estetik ameliyatından karın germe ve meme ameliyatları aynı anda yapılabilir mi?

Eğer hastanın genel durumu ve kan değerleri bu ameliyatların beraber yapılabilmesine izin veriyorsa ameliyatlar tek seansta yapılabilir. Aksi durumda ameliyatların iki seansta yapmak gerekebilir.

Annelik estetik operasyonunda karın germe ve ameliyatı aynı seansta yapılırsa operasyon süresi ne kadar olur?

Karın germe ve meme ameliyatlarının aynı seansta yapıldığı operasyonlarda ameliyat süresi 5 saati bulabilir. Bu ameliyatlara liposuction da eklendiği durumlarda ameliyat süresi daha da uzayabilir.

Annelik estetik operasyonunda karın ve meme ameliyatları bir arada yapılırsa hastanın ne kadar hastanede kalması gerekir?

Karın germe ve meme ameliyatlarının bir arada yapıldığı durumlarda hastanın iki gece hastanede kalması tavsiye edilir.

Annelik estetik ameliyatları iki seansta yapılacaksa önce hangi ameliyatın yapılması önerilir?

Bu kadar hastanın hangi bölgesinden daha rahatsız olduğuna bağlı olarak değişebilir. Eğer hasta karın ve meme bölgesinden eşit oranda rahatsızsa bu takdirde önce karın germe ameliyatının yapılması tavsiye edilir.

Bu hastalarda karın germe ameliyatından başlanmasının nedeni bu ameliyatın liposuctionla beraber kombine edilip gövdenin merkez hattında ideal bir incelemenin sağlanmasıdır.

Aynı zamanda karın germe sonrası memenin alt sınırı aşağıya doğru hareket eder. Bu nedenle meme ameliyat öncesinde memenin pozisyonunu değiştirebilecek olan karın germe ameliyatının yapılması daha doğrudur.

İlerde doğum yapmayı düşünen hastalara annelik estetik ameliyatı tavsiye edilir mi?

Daha fazla doğum yapmayı düşünen hastalara annelik estetiği ameliyatını doğumlarını bitirdikten sonra olmalarını tavsiye ediyoruz. Bu ameliyatı olmaları ilerde hastaların gebe kalmalarına engel oluşturmaz.

Fakat annelik estetiği olmuş bir hasta tekrar hamile kaldığı takdirde vücudunda yeniden değişmeler meydana gelecektir. Bu değişmeler ameliyat sonrasında oluşturulmuş meme ve karın şekillerini değiştireceğinden hastalara tekrar revizyon ameliyatı yapılması gerekebilir.

Sigara içen hastalara annelik estetiği ameliyat önerilir mi?

Bu ameliyatlar uzun ve kombine ameliyatlardır. Ameliyatın doğası gereği bu ameliyatlar sonrasında iyileşme süreci daha zordur. Annelik estetiği olacak hastalara muhakkak sigarayı bırakmaları tavsiye edilir. Ameliyattan önce dört hafta ameliyattan sonraki dört hafta olacak şekilde toplam sekiz haftalık sigarasız süreç ameliyat sonunda iyileşmeyi olumlu yönde etkiler.

Annelik Estetiği Fiyatları 2022

Bu yöntemler bir dizi farklı ihtiyacın karşılanması için tasarlanır. Bu nedenle de fiyatlar hastadan hastaya değişiklik arz eder. Örneğin bazı hastalarda sadece meme büyütme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bazı anneler ise bunların yanında vajina daraltma işlemi de talep edebilirler.

Bu nedenlerden dolayı fiyatlar değişiklik göstermektedir. Yine sağlık merkezlerinin fiyat politikaları da bu aşamada önemlidir. Fiyatlar ve tedaviler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için annelik estetiği operasyonları yapan sağlık merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. Annelik estetiği fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.