Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği (Rinoplasti), burnun şeklini ve boyutunu yüze daha uygun bir şekilde biçimlenmesini sağlayan cerrahi bir operasyondur. Yüzün en önemli organlarından biri olan burunda gözüken yapısal ve şekil bozuklukları, estetik görünümü doğrudan etkiler.  ClinicPlast olarak, dünyanın en gelişmiş burun ameliyatı yöntemi olan ultrasonik rinoplasti yani piezotome adı verilen cihazı kullanılarak burun estetiği ameliyatlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Burun Estetiği ile, burnun genel boyutu, uzunluğu, genişliği, burun deliklerinin genişliği veya şekli yüze uygun şekilde düzenlenebilir; doğum kaynaklı burun sorunları, spor veya diğer aktiviteler nedeniyle oluşan hasar ve zedelenmeler giderilebilir. Bunun burun estetiği estetik amaç dışında deviasyon gibi nedenlerde ortaya çıkan nefes alma sorunlarının giderilmesinde de yaygın olarak uygulanır.

Burun yapısında ortaya çıkan yapısal bozuklukları gidermek için burun estetiği yöntemlerinden yararlanılır. Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Rinoplasti yöntemi olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde hastaların burun kemeri, burun ucu ya da burun eti sorunları giderilebilir. Estetik amaçlar olduğu kadar hastanın sağlıklı bir şeklide nefes alıp vermesine de imkân tanıyan bir işlemdir.

Planlanan en iyi sonuç yüz hatlarınızla uyum içinde olan burundur. Bu nedenle operasyon öncesi misafirlerimiz ile detaylı bir değerlendirme yapmakta gerekli durumlarda da öncesi ve sonrası çalışmaları ile kendisinin ikna olmasını sağlamaktayız.

Tecrübelerimiz ışığında kendi yüzünü bilen ve en uyumlu burun şekli için ikna olarak operasyona girenlerin, uygulama sonrasında en mutlu misafirlerimiz olduğunu gözlemlemekteyiz.

Operasyon sonrasında göz altlarında  uygulamaya bağlı olarak morarmalar görülebilmektedir. Bu morluklar operasyon sonrasında 1-2 gün içinde solmakta ikinci haftada ise kaybolmaktadır. Sigara kullananlarda iyileşme süreçleri daha uzun olduğundan operasyon sonrasında sigara kullanımı önerilmez. Operasyon sonrasında hastalar 5-7 gün arasında işlerine dönebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu estetik işlem iki yolla gerçekleştirilir. Birinci yol açık yöntem olup bu yöntemde hastanın burun dış kısmında bulunan deri kaldırılarak işlemler yapılır. İkinci işlem ise kapalı yöntem olup burun içerisinde işlem yapılarak burun estetik sorunlarının giderilmesi amaçlanır. Bu işlemler genel anestezi altında uygulanır.  Her iki işlem de hastanın tedavi durumuna göre tercih edilebilir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun yapısından hoşlanmayan her hastaya burun estetiği yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler ile kızlarda 16 yaş ve erkeklerde 18 yaş üzeri olan burun yapısı tam olarak şekillenmiş hastalarda estetik amaçlar gerçekleştirilir. Burun simetri sorunları başta olmak üzere burun ile ilgili bir dizi estetik sorun olabilir. Bu operasyon ile burun kıkırdak ve kemik yapısına müdahale edilerek tedavi edilir.

Rinoplasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Rinoplasti ameliyatı olacak hastaların kemik gelişiminin tamamlanmış olması istenir. Bu yaş kadın hastalar için 17 yaş  erkek hastalarda ise 18 yaştır. Yasal olarak 18 yaşın altındaki hastalar aile onayı ile ameliyat olabilirken, 18 yaşını dolduran hastalar ise kendi onayları ile ameliyat olabilirler. Clinicplast olarak biz 18 yaşını doldurmuş hastalarımızı ameliyat etmeyi tercih ediyoruz.

Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatlarında kemik gelişimi neden önemlidir?

Burun estetiğinde şekillendirilmesi gereken üç farklı doku bulunur. Bunlar burun kemikleri, burun kıkırdakları ve burun derisidir. Burun kıkırdaklarında ve derisinde olgunlaşma erken yaşlarda olurken, burun kemikleri için bu olgunlaşma 18 yaşına kadar devam edebilir.

Bu nedenle kemik yapıda herhangi bir değişiklik yapılacaksa bunun gelişimini tamamlamış kemiklerde yapılması tercih edilir. Aksi halde gelişimi devam eden kemikte yapılan değişiklikler kalıcı olmaz.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Hastalar burun estetiği yöntemleri öncesinde hazırlanmalıdırlar. Bu amaçla gece yarısından sonra bir şeyler yenmemelidir. Hasta genel anestezi altında işleme tabi tutulacağından dolayı tok karnına operasyona girmek doğru olmaz. Hastalar operasyonda kanamalar olabileceğinden dolayı işlemden en az iki hafta kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalıdır. İyileşme sürelerini uzatma ihtimali olduğundan dolayı operasyon öncesi hastaların sigara ya da alkolü bırakması gerekir. Yine ameliyat sonrası giymek üzere rahat kıyafetler tercih edilmelidir. 

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Estetik işlemden sonraki üç ay boyunca hastaların çok sıcak ortamlardan uzak durması gerekir. Aşırı güneşli ya da hamam sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durarak burun yapısının korunması amaçlanır. Hastaların burun yapısının tam olarak oturabilmesi için yaklaşık olarak 6 ay kadar beklemek gerekecektir.

İstenildiği zaman ılık banyo yapmak da bir mahsur yoktur. Hastalar doktor tavsiyesi ile burun yapısının istenilen şekli alabilmesi için silikon tampon uygulaması yapabilirler. Burun estetiği sonrasında hastalarda ağrılar ya da morarmalar kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar kısa süre içerisinde geçecektir. Aynı zamanda doktorunuz operasyon sonrasında size antibiyotik ve ağrı kesici reçete edebilir.

Rinoplastide amaç sadece estetik görünüm kazandırmak mıdır?

Burun estetiğinde ana amaç buruna estetik bir görünüm kazandırmak olsa da olması gereken sonuç bunun ötesindedir. Burun nefes ve koku almayı sağlayan bir organdır. Burnu ameliyat esnasında sadece estetik yönden ele almak doğru değildir. Ameliyat sonrası burun hem güzel bir görünüme kavuşmalı hem de rahat nefes ve koku almayı sağlamalıdır.

Burnunda  eğrilik olan hastalar rinoplasti ameliyatı olabilir mi?

Burun estetiği için başvuran hastaların bir bölümünde görsel kaygılarla beraber deviasyon dediğimiz kemik ve kıkırdak yapılarda deformiteler mevcuttur.

Ameliyat esnasında hastaların kıkırdak ve kemik yapılarında bulunan deformiteler ve eğrilikler de düzeltilmeye çalışılır. Rinoplastideki asıl amacın nefes alan, yüze uyumlu ve güzel görünen bir burun yapmaya çalışmak olduğu unutulmamalıdır.

Burnumda et var, ameliyat ile bu problemi de çözebilir misiniz?

Hastalarımızın bize en sık sorduğu sorulardan biridir bu soru. Burada et olarak isimlendirilen yapı çoğu hastada konka dediğimiz yapılardır. Bu yapılar buruna çekilen havanın ısıtılmasını, nemlendirilmesini ve temizlenmesini sağlar. Bazı hastalarda bu yapılar normalden daha büyük olabilir. Bu büyüme nefes almayı zorlaştırabilir. Burun estetiği ameliyatlarında bu yapılar değişik teknikler kullanılarak küçültülebilir.

Sadece tek burun deliğimden nefes alabiliyorum, bu normal midir?

Çoğu hastamız her iki burun deliğinden nefes alamadığı şikayeti ile bize başvuruyor. Normalde insan her iki burun deliğinden birden nefes alamaz. Ama nefes aldığı burun delikleri zaman içinde değişiklik gösterir.

Hastanın sürekli bir burun deliği tıkalı ise o zaman altta yatan anatomik bir problemden şüphe edilmelidir. Bu hastalar için burun estetiği ameliyatından önce bilgisayarlı tomografi çekilmesini öneriyoruz.

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürüyor?

Burun ameliyatının süresi hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 2-4 saat arasında sürer.

Rinoplasti ameliyatından sonra hastaların hastanede kalması gerekir mi?

Burun estetiği operasyonları genel anestezi altında yapılır. Hastalarımızın genel anestezi etkisinden kurtulması ve kendilerini daha iyi hissetmeleri için bir gece hastanede kalmalarını tavsiye ediyoruz.

Burun estetiği ameliyatından sonra çok ağrı olur mu?

Rinoplasti ameliyatında ağrı oluşmasının en büyük nedeni kemik şekillendirmede çekiç ve çizelin kullanılmasıydı. Günümüzde rinoplasti ameliyatında kemik şekillendirme piezotome denilen ultrasonik bir cihazla yapılmaktadır. Piezotomun kullanıldığı ameliyatlar ultrasonik rinoplasti deniyor. Piezotomun kullanıldığı ultrasonik rinoplastilerde hastalarda ağrı olmuyor.

Ultrasonik rinoplastinin diğer avantajları nelerdir?

Ultrasonik rinoplastide kemiğe yapılan şekillendirme işlemleri ultrasonik cihazla yapıldığı için ağrı neredeyse hiç olmuyor. Cihaz sadece kemik dokulara etki etki ettiği için, kemiğin etrafındaki damar, sinir yada diğer yumuşak dokulara zarar vermiyor. Bu sayede ameliyat sonunda daha az şişlik ve morluk meydana geliyor. Bu sayede hastaların ameliyat sonrası iyileşmeleri daha hızlı oluyor.

Burun estetiği ameliyatından sonraki süreçte hastaları neler bekliyor?

Rinoplasti sonrası eğer kemik yapıda bir şekillendirme yapıldıysa hastaların burunlarının üzerine termoplastik atel konuluyor. Aynı şekilde eğer hastanın ameliyat öncesinde burnunda bir eğrilik ve bu düzeltildiyse burun içine silikon tamponlar yerleştiriliyor.

Hem termoplastik atel hem de silikon tamponlar genellikle ameliyattan 7-8 gün sonra alınıyor. Ameliyat sonrası erken dönemde hastaların göz bölgelerine soğuk uygulama yapılarak gözlerde ve yüzde şişlik olması azaltılabilir.

Burun ameliyatlarından sonra hastalar mutlaka burun spreyi kullanmalıdır. Bu spreyler deniz suyu içeriklidir. Hastaların bu spreyleri giderek azalan sıklıkta yaklaşık 3 ay kadar kullanmaları önerilir.

Sprey kullanımı hem burun içini temizlerken hem de burun içindeki şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Hastaların 6 hafta boyunca burunlarını darbelere karşı korumalı, burunları üzerine yatmamaları ve gözlük kullanmamaları gereklidir.

Rinoplasti ameliyatı sonrasındaki 6 hafta neden önemlidir?

Genellikle tüm vücuttaki kemik iyileşmeleri 6 haftada tamamlanır. Bu 6 hafta süresince burun olabildiğince korunmalıdır. Bu kemiklerin düzgün şekilde iyileşmesi için çok önemlidir.

Burun estetiği sonrası termoplastik atel ve silikon tampon kullanılması her zaman gerekli midir?

Rinoplasti ameliyatında burun kemiklerinde bir şekillendirme yapıldıysa termoplastik atel kullanılması gereklidir. Bu atelin amacı burun kemiklerini birbirlerine yakınlaştırmak ve düzgün iyileşmelerini sağlamaktır.

Eğer burun ameliyat öncesi burunda bir eğrilik var ve ameliyatta buna yönelik düzeltme işlemleri yapıldıysa mutlaka silikon tampon kullanılması gerekir. Bu tamponlar hem yapılan düzeltme işleminin korunmasında hem de burun içinde bir kanamanın engellenmesinde önemlidir.

Hastada sadece burun ucunda şekillendirme (tip plasti) yapılacaksa atel yada tampon kullanmaya gerek olmayabilir.

Tampon ve atelin alınması sırasında ağrı olur mu?

Hastalar tarafından en sık sorulan sorulardan bir tanesidir bu soru. Silikon tampon ve termoplastik atelin alınması sırasında ağrı olmaz.

Daha önce rinoplasti olmuş hastalarda burun estetiği yapılması daha mı zordur?

Daha önce rinoplasti olmuş hastalarda ikincil burun ameliyatları daha zordur. Çünkü ilk ameliyat sonrası burun içinde meydana gelen iyileşme süreci burunda yapışıklıklar meydana getirebilir. Özellikle ilk ameliyatta kıkırdak yapılar çok fazla hasar görmüş olabilir. Bu gibi durumlarda kıkırdak şekillendirmesini yeniden yapmak için hastanın kulak yada kaburga kıkırdaklarından kıkırdak almak gerekebilir.

Burun kırıklarından ne kadar sonra rinoplasti yapılabilir?

Genellikle burun kırıklarından 1 yıl sonra burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Bu bir yıllık süreçte burun içinde meydana gelmiş olan şişlik ve iyileşme sürecinin sonlanması beklenir.

Burun kırıklarından sonra yapılan burun estetiği ameliyatlarında, kulak yada kaburgadan kıkırdak almak gerekir mi?

Bu ihtiyaç yaşanan travmanın şiddetine göre değişir, eğer burun çok hasar almış ve burundaki kıkırdaklar kullanılamaz hale gelmiş ise kulak yada kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir. Ama burun kırıklarının çoğunda kıkırdak almadan rinoplasti ameliyatı yapılabilmektedir.

Rinoplasti öncesi yapılan 2D yada 3D simülasyonlar ameliyat sonucunu yansıtırlar mı?

Bu tarz simülasyonlar hastaların beklentileriyle doktorun yapabileceklerinin örtüşüp örtüşmediğini değerlendirmek açısından önemlidir. Ama bu simülasyonların hiçbir zaman için %100 ameliyat ameliyat sonucunu gösterdiği düşünülmemelidir. Çünkü ameliyat esnasında burun içindeki yapılan değişiklikleri kontrol edebilsek de, ameliyat sonundaki iyileşme sürecini tam anlamıyla kontrol edemiyoruz.

Burun ameliyatından sonra şişlikler ne zaman kaybolur?

Rinoplasti sonrası şişliklerin %80’ni ameliyattan sonraki 2 ay içinde kaybolur. Kalan %20’lik kısmın tamamen geçmesi yaklaşık 1 yılı bulabilir.

Estetik burun ameliyatından sonra burun ne zaman nihai şeklini alır?

Rinoplasti sonrasında burnun nihai şeklini alması 1 yılı bulur ve 1 yılın sonunda burun şekli değiştmeyecek şekilde oturur.

Rinoplasti ameliyatı olmuş bir hastada ne kadar zaman sonra revizyon ameliyatı yapılabilir?

Revizyon ameliyatları için ameliyat sonunda burnun nihai şeklini kazanması beklenir. Bu sürede yaklaşık 1 yıldır. Yani ilk ameliyattan en erken 1 yıl sonra revizyon ameliyatları yapılabilir.

Burun ameliyatlarında kapalı teknik mi açık teknik mi tercih edilmelidir?

Bu tercih hastanın burun deformitesinin ciddiyetine, septumda eğrilik (deviasyon), önceden geçirilmiş burun ameliyatı yada travma olup olmadığına bağlı olarak değişir. Genellikle sadece burun ucu şekillendirilmesi yapılacak yada uygun şekili burun kemeri olan hastalarda kapalı rinoplasti tercih edilebilir.

Ciddi deformiteleri olan, daha önce travma geçirmiş yada ikinci burun ameliyatını olan hastalarda ise açık teknik daha avantajlıdır. Açık ve kapalı tekniğin seçiminde doktorun kendini hangi yöntemde daha rahat hissettiğininde büyük önemi vardır.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur mu?

Bazı durumlarda burun içi tampon uygulanarak burun içerisinde kan birikmesinin önüne de geçilmiş olur. Bazı yeni tekniklerde burun içerisinde tampon konulması gerekmez. Burun bölgesinde en sondan başa doğru eriyen dikişler kullanılarak hastaların burun yapısı sabitlenecektir.

Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Bir gece doktor gözetiminde hastanede kalındıktan sonra ertesi gün taburcu olmak mümkündür. Günümüzde yapılan burun estetiği işlemleri eskiye nazaran daha hızlı sonuç veren ve daha rahat işlemler olarak karşımıza çıkar. iyileşme sürelerinin daha kısa olması ve hastalarda ağrı hissi oluşmaması nedeni ile bu operasyon tercih edilen bir işlemdir. Hastalar kısa sürede işlerine dönebilirler.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Dışarıdan bakıldığında şişlik ve morluk bulunması hastaların acı çektiği hissini uyandırmaktadır. Oysa yeni teknikler sayesinde hastalarda burun estetik çözümleri sonrasında herhangi bir ağrı oluşmaz. Morluklar ya da şişlikler normal bir durum olup zamanla düzelecektir. Ağrı genellikle olmamakla birlikte hafif ağrılar için doktor bilgisi dahilinde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Bu işlem her ne kadar estetik bir işlem olarak isimlendirilse de aynı zamanda burun içi yapısı düzeltildiğinden dolayı hastanın daha rahat nefes alıp verebilmesine imkan tanır. Bunun yanında bu işlemler sayesinde insanlar daha güzel görünebilirler. Bu nedenle hem hastalık hem de kozmetik nedenlerden dolayı bu estetik işlemlere başvurulur. Burun estetiği yöntemleri bu nedenle tercih edilir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetik işlemleri için hastanın burun yapısının oturmuş olması beklenir. Normal anatomik gelişimde bayanların ve erkeklerin ortalama olarak 17- 18 yaşlarında burun yapısı şekillenmiş olur. Bu nedenle bu yaş üstü hastalarda burun estetik yöntemleri ile işlem yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Hastalarda burun yapısına müdahale etmek için kullanılan bu yöntemler temelde açık burun ameliyatı ya da kapalı burun ameliyatı olarak ikiye ayrılır. Bunların yanı sıra endoskopik yöntem dinamik yöntem 3 boyutlu yöntem ve tamponsuz yöntem olarak da farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok açık ve kapalı yöntem tercih edilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Hastaların tamamen iyileşmeleri bir ayı bulur. Bunun yanında kişinin rutin hayatına ve iş hayatına dönebilmesi için bir hafta istirahat etmesi yeterlidir. Yine hastaların burnunda ortaya çıkan morluklar ve kızarıklar da bir hafta on gün içerisinde geçecektir.

Burun Estetik ile Birlikte Farklı Operasyonlar Yapılabilir mi?

Hastalar isterler ise başka operasyonları da bu estetik işlemler ile birlikte yaptırabilirler. Aynı anda komplike çözümler burun estetiği yöntemleri arasında vardır.

Burun Estetiği Yapıldıktan Sonra Nefes Alma Sorunu da giderilebilir mi?

Bu operasyonda yapılan müdahaleye göre değişebilir. Estetik işlemleri aynı zamanda burun kıkırdak, kemik ve burun eti yapısına müdahale anlamı taşır. Bu nedenle de nefes alıp vermeyi etkiler.

Burun Estetik Operasyonlarını Sigorta Karşılıyor mu?

Bu operasyon hastaların daha çok estetik amaçlar için tercih ettiği işlemler arasında olduğundan dolayı devlet sigortası kapsamında değerlendirilmez. Bu nedenle özel hastanelerde ücreti ödenerek bu estetik işlemlerden yararlanılır.

Burun Estetiğinde Yüz Analizi Neden Gereklidir?

İnsan yüz güzelliği açısından önemli bir operasyon olan burun estetiği çözümleri öncesinde doktor tarafından yüz analizi yapılabilir. Doktor yüz analizi ile hastaya nasıl bir burun şeklinin gideceği hakkında karar verir. Bir insanın güzelliğinin ortaya çıkmasında büyük bir payı olan burun aynı zamanda tam yüzün ortasında bulunduğundan dolayı estetik olarak en fazla yüzdeyi oluşturur. Bu nedenle doktor operasyon öncesinde yüz güzelliğini de düşünerek karar verir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Burun estetik tedavisi ağrılı bir işlem midir?
  • Yeni tekniklerin kullanılması ve anestezik etkiler nedeni ile bu operasyonda bir ağrı hissedilmez.
  • Burun estetik tedavisi olmak için yaş sınırı var mıdır?
  • 18 yaşını tamamlamış hastalar kendi iradeleri ile bu işlemi yaptırabilirler.
  • Operasyon öncesi tahlil istenir mi?
  • Tedavi şekline göre değişmekle birlikte doktor tarafından tıbbi görüntüleme istenebilir.
  • Bu yöntem kaç saat sürer?

Hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte bu operasyonun yaklaşık olarak 2 ile 2,5 saat arasında sürdüğü bilinir. Hastada başka bir rahatsızlık yok ise işlem süresi bu saatler ile sınırlıdır.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Sağlık merkezlerinin özelliklerine göre değişmekle birlikte günümüzde bu işlemlerin fiyatları makul seviyelerde bulunmaktadır. Bunun yanında hastanın birden fazla estetik işleme tabi tutulması sağlık merkezlerinin fiyat politikaları gibi nedenlerden dolayı fiyatlar hasta bazlı olarak da değişebilir.

Siz de burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için sağlık merkezlerinden hizmet alabilirsiniz. Burun estetiği fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.