Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk aşamada hastanın genel anesteziye alınarak uyutulması yapılır. Sonra göğüsün yan kısımlarından ve kol altından kesiler açılması yapılır. Yağ alınacak ise liposuction için kanüller yerleştirilir. Daha sonra ters vakumlama yapılarak yağlar alınır. Fazla dokular yine aynı kesilerden girilerek alınır.

Jinekomastinin nedenleri nelerdir?

Hormonal ve genetik bozukluklar, kullanılan ilaçlar, bazı tümörler, sistemik hastalıklar jinekomastinin nedenleri arasında sayılabilir. Günümüzde ise jinekomastinin en önemli nedeni kilo alımı ve beslenme kaynaklı jinekomastidir. Özellikle gıdaların içindeki östrojen miktarının artması kilo alımı ile beraber en önemli jinekomasti nedenlerindendir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Erkeklerde testesteron hormonunun az salgılanması ve östrojen hormonunun çok salgılanması nedeni ile jinekomasti sorunu ortaya çıkar. genel olarak  hormonal nedenlerden dolayı ortaya çıksa da aynı zamanda ilaç kullanımı ya da bitkisel tedaviler nedeni ile de ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Jinekomasti Sebepleri Nelerdir?

Her üç erkekten birisinde görülen bir sorun olan bu hastalık hormonların düzgün çalışmaması ile ortaya çıkar. bazı hastalarda stereoid ilaçların kullanımı nedeni ile hormonların aşırı salınımı bu hastalığa neden olur. Yine bazı hastalarda genetik nedenlerden dolayı memelerin olması gerekenden daha fazla büyüdüğü görülür.

Jinekomasti Operasyonu Öncesi Neler Yapmalıyım?

Hastaların operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaçları terk etmesi gerekiyor. Yine hastaların operasyon öncesinde en az iki gün önce sigara kullanmayı bırakması da önemli bir husustur. Hastanın operasyon hakkında bilgilendirilmesi de doktor tarafından yerine getirilir.

Jinekomasti İyileşme Süreci

Bu işlemlerin sonrasında ilk 4 saatten sonra su içebilmek mümkündür. Yine hastalar jinekomasti işlemi sonrasında korse kullanarak meme yapısının şekillendirilmesini sağlayabilirler. Hastalar operasyonun üçüncü günü doktora giderek pansumanları aldırabilirler. Bir ay sonra günlük aktiviteler gerçekleştirilir.

Erkeklerde meme büyümesinin özellikle görüldüğü yaş aralıkları var mıdır?

Hormonal değişimlere bağlı olarak jinekomastinin en sık görüldüğü üç dönem vardır. Bunlarda ilki yenidoğan döneminde anneden geçen estojen etkisi iledir. İkincisi ergenlik döneminde hormonlar arası uyumsuzluğa bağlı olarak jinekomasti görülmesidir. İleri yaşta ise azalan testesteron nedeniyle jinekomasti görülebilir. Fakat günümüzde yanlış beslenme kaynaklı her yaşta sıklıkla jinekomasti görülmektedir.

Jinekomasti ile gelen hastaların en sık yakınması nedir?

Jinekomasti hastalarında en sık iki yakınma tişört giyememek ve denize yada havuza girememektir. Buradan da anlaşılacağı gibi jinekomasti aynı zamanda hastaları psikolojik yönden de olumsuz etkileyebilmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi tanısı nasıl konur?

Jinekomasti tanısı genelde fizik muayene ile konur. Bu fizik muayene esnasında meme dokusunun kıvamı çok önemlidir. Yumuşak memelerde jinekomastinin ana nedeni memede yağlanma artışıdır. Sert yada ele gelen sertliğin bulunduğu memelerde yağlanma artışına meme dokusu artışı da eşlik eder.

Psödojinekomasti yada yalancı jinekomasti nedir?

Burada meme büyümesinin nedeni memede meme dokusu artışı olmadan sadece yağ dokusu artışı nedeniyle memenin büyümesidir. Yalancı jinekomasti en sık jinekomasti nedenidir ve sıklıkla kilolu hastalarda görülür.

İlginizi Çekebilir  Göz Kapağı Estetiği

Jinekomasti tanısında kullanılan bir görüntüleme yöntemi var mıdır?

Ultrason erkeklerde meme büyümesi tanısında kullanılabilir. Ultrason yardımı ile memede meme dokusu artışı olup olmadığı daha net olarak görülebilir.

Jinekomasti tanısında kullanılan kan testleri var mıdır?

Her hastada olmamakla birlikte bazı hastalarda hormon testlerine ihtiyaç duyulabilir. Burada amaç altta yatan bir hormonal bozukluk olup olmadığının tespitidir.

Vaser liposuction jinekomasti ameliyatlarında kullanılabilir mi?

Erkeklerde meme büyümesinin büyük çoğunluğunda memede yağlanma olduğu için liposuction yapılır. Vaser liposuction erkeklerde meme küçültme tedavisinde çok etkilidir. Vaser’ın ilk kullanım izni aldığı ameliyat jinekomastidir.

Vaser hem memedeki yağ dokusunu eritirken hem de meme dokusunu kısmen parçalayabilmektedir. Bu sayede çoğu hastada ek kesi ile meme dokusunu çıkarmaya gerek kalmaz. Özellikle hafif deri fazlalığı olan jinekomasti hastalarında vaser liposuction sonrasında fazla deride daha hızlı bir toparlanma görülür.

Erkeklerde meme büyümesinde diğer tedavi seçenekleri nelerdir?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatlarında yapılacak ameliyat şekline etki eden birden fazla faktör vardır. Daha önce bahsettiğim gibi yağlanma artışı olan jinekomasti hastalarında mutlaka Vaser liposuction ile yağ dokusu alınır. Deri fazlası yada ele gelen meme dokusu yok ise ameliyat bu aşamada sonlandırılır.

Vaser liposuction sonrası ele gelen meme dokusu varsa, Vaser için kullanılan kesiden girilerek fazla meme dokusu çıkarılabilir. Meme dokusunun çıkarılmasından sonra deri fazlası yok ise ameliyat bu aşamada sonlandırılır. Deri fazlası var ise ya meme başı etrafından yada uygun kesiler kullanılarak deri fazlası çıkarılır.

Bu aşamada en sık kullanılan yöntem meme başı etrafından deri fazlasının çıkarılması ve kesinin meme başı etrafından büzdürülmesi ile izin sadece meme başının etrafında bırakılmasıdır.

Burada izi meme başı etrafında bırakmanın amacı, izi saklayabilmektir. Meme başı ile normal deri arasında renk farkından dolayı doğal bir sınır olduğu için iz bu sınıra oturtulur. Bu sayede iz daha az görünür olur.

Zayıflamak için mide ameliyatı geçirmiş hastalarda meme küçültme operasyonu nasıldır?

Bu hastalarda yoğun kilo kaybı olduğu için genellikle liposuction yapmaya gerek olmaz. Bu hastalarda esas sorun deri fazlalığının çok olmasıdır. Bu nedenle bu hastalarda daha uzun kesiler kullanılması gerekir. Bu tekniklerden en uygun olanlardan bir tanesi göğüs altında tek çizgi kullanılarak yapılan meme küçültme ameliyatıdır.

Jinekomasti ameliyatından sonra korse kullanılır mı?

Jinekomasti ameliyatından sonra hastaların 6 hafta korse kullanması önerilir. Bu korseler bant şeklinde olabileceği gibi atlet şeklinde de olabilir. Korse kullanımındaki amaç altındaki yağ ve meme dokusu alınan derinin tekrar adapte olabilmesini sağlamaktır.

Korse özellikle ilk haftalarda olabildiğince uzun kullanılmalıdır, bu özellikle ilk 2 hafta için geçerlidir. Sonrasında gündüz korse kullanımı yavaş yavaş azaltılabilir. Gece korse kullanımının ise 6 haftaya kadar devam etmesini öneriyoruz.

Jinekomasti Evreleri

Bu hastalık üç evreden oluşmaktadır. Birinci aşamada sınırlı bir büyüme ortaya çıkar. ikinci aşamada büyüme seviyesi artış gösterir fakat halen sarkma yoktur. Üçüncü aşamada hastada ağrı ve meme yapısında sarkmalar meydana gelir. bu aşamada egzersizler ya da spor yaparak meme yapısının düzeltilmesi mümkün değildir.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir

Hastalarda üç tip jinekomasti ortaya çıkar. glandüler tip yapıda meme dokusu nispeten küçük yapıda olup cerrahi müdahale gerekebilir. Karışık tip durumlarda ise glandüler yapının yanında yağ dokusunda da fazlalıklar ortaya çıkar. hastaya hem cerrahi işlem uygulanması hem de hastaya liposuction uygulanarak fazla dokuların alınması gerekir. Yağlı tip hastalarda ise yağ dokusu ağırlıktadır.

İlginizi Çekebilir  Gözaltı Işık Dolgusu

İzsiz Jinekomasti Tedavisi (Liposuction)

Bu yöntem daha çok yağ dokusunun alınması işlemini kapsar. Liposuction yöntemi ile hastaların yan kesitlerinden açılan kanüllerden vakumlama yapılarak yağ alınarak işlem tamamlanır. Fakat bazı hastalarda sadece yağların alınması yeterli değildir. Meme dokusunun alınmaması durumunda hastada yeniden ilerleme ortaya çıkar.

Kesi İle Jinekomasti Ameliyatı

Bu yöntemde diğer yöntemin aksine yan kısımlardan değil de meme ucunun kahverengi kısmından işlem yapılır. Meme ucunun kahverengi kısmının altından yapılan yarım kesi ile yağ dokularının ve glanüler dokunun alınması ile hastanın görünümü düzeltilmiş olur.

Ben Ne Yapıyorum Tedavisinde

Tedavi öncesinde hastanın hangi tip jinekomasti sorunu olduğunu ortaya koyuyorum. Bu amaçla görüntüleme tekniklerine bakarak hastanın yağ ya da glanüler ağırlıkta bir sorunu olup olmadığını tespit ederek tedavi işlemlerine geçiyorum.

Evre 1 jinekomasti ameliyatı Nasıl Oluyor?

Bu aşamada koltuk altından girerek 5 mm boyutunda bir kesi açılır. İşlemin bundan sonraki aşamasında ultrasonik liposuction yöntemi kullanılarak yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Eğer hastada yoğun bir şekilde glanüler dokular da var ise aynı kesiden girilerek bu dokuların alınması da gerçekleştirilir. Glandüler tip dokunun alınması sırasında pull-through tekniği kullanılır.

Evre 2 jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Bu tip durumlarda fazla glanüler doku olmadığından dolayı sadece yağ dokusunun alınması yeterli geliyor. Bu aşamada yine kesi açılarak vaser liposuction yöntemi ile yağların alınması sağlanır. Bu yöntemde vaser liposuction yöntemi kullanılması sayesinde boşta kalan dokuların sarkmasının önüne geçilmiş oluyor.

Evre 3 jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Bu aşamada açık teknik ile doğrudan meme ucundan operasyonlar yapanlar olmakla birlikte vaser yöntemi sarkmaların giderilmesinde daha başarılı sonuçlar veriyor. Hastada bu aşamada vaser yöntemi kullanılması hücrelerin daha sıkı olmasını sağlıyor. Genellikle bu evrede olan hastalar fazla kilolu ve meme yapısı sarkmaya başlamış hastalar oluyor.

Evre 4 jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

En son aşamada olan bu hastalarda meme yapısı tamamen bayanların meme yapısına benzemiş oluyor. Bu nedenle bayanlarda yapılan meme küçültme işlemlerinin tekrarlanması gerekiyor. Yine hastalarda bu işlemlerin yerine getirilmesi sırasında iz olması kaçınılmaz oluyor. Fakat bu izler zamanla ortadan kayboluyor.

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastalar ne zaman normal hayatlarına dönebilirler?

Bu hastalığın derecesine ve yapılacak ameliyatın şekline göre değişmektedir. Bununla beraber hastalar 7-10 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra banyo yapılabilir?

Genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra hastalar banyolarını yapabilirler.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra spor yapabilirim?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte, hastalar ameliyattan 2 hafta sonra kol hareketi gerektirmeyen (yürüyüş gibi) kardio antremanlarına başlayabilirler. Kol hareketi gerektiren antremanlara ameliyattan4-6 hafta sonra başlayabilirler.

Jinekomasti en çok hangi ameliyatlar ile kombine edilebilir?

Jinekomastinin en sık kombine edildiği ameliyat grubu vücudun diğer bölgeleri için yapılan Vaser liposuction ameliyatlarıdır. Burada örnek vermek gerekirse genellikle hastalar jinekomasti ile beraber karın, karın yanlar ve sırt alt bölgelerindeki yağlanma ile bize başvuruyorlar.

Bu kombinasyonda hasta hem fazla yağlarından ve meme dokularından kurtulabiliyor hem de vücûd yapısı uygun ise sixpack yapılarak hastaya daha atletik bir görünüm kazanabiliyor. 

 

Erkeklerde meme büyümesini tetikleyen bazı ilaçlar, etken maddeler ve bitksel ürünler aşağıdaki gibidiir:

 • “Kortikosteroid”ler ve “Anabolik Steroid”ler,
 • Bazı Antibiyotikler (Isoniazid, Ketoconazole (Nizoral, Extina, Xolegel, Kuric) ve Metronidazole (Flagy))
 • Lavanta Yağı, Çay Çiçeği Yağı ve Dong Quai gibi bitkisel ürünler,
 • “Opioid”ler (narkotik uyuşturucular),
 • Östrojen (Soya bazlı ürünlerde bulunmaktadır),
 • Ülser İlaçları (Cimetidine (Tagamet HB), Ranitidine (Zantac), Omeprazole (Prilosec)),
 • Depresyon ve Anksiyete bozukluğu ilaçları (Diazepam (Valium)),
 • Hipertansiyon ilaçları (Captopril (Capoten), Enalapril (Vasotec)),
 • Kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan Dijitoksin bazlı ilaçlar.
İlginizi Çekebilir  Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Jinekomastiyi tetikleyen bazı medikal tedavi ve durumlar aşağıda  verilmiştir:

 • Hipertiroid,
 • Kronik Böbrek Yetmezliği,
 • Karaciğer Sirozu,
 • Düşük Testosteron düzeyi,
 • Klinefelter Sendromu,
 • Kanser tedavisi (Kemoterapi),
 • Prostat Kanseri tedavisinde kullanılan anti-androjen ve östrojen terapisi,
 • Hepatit ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar,

Teknik olarak “redüksiyon mammoplasti” şeklinde isimlendirilen Jinekomasti operasyonlarında, meme çevresindeki fazlalık yağ ve deri dokusu alınarak, göğüs kısmının düz ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanır.

Erkeklerde fiziksel problemlerin yanında, duygusal rahatsızlıklara ve özgüven problemine de yol açan meme büyümesi, kişilerin mevcut durumu saklamak için fiziksel aktivitelerden kaçınmasına yol açabilir. Daha önemlisi ise jinekomasti, erkeklerde meme kanserini ortalama 5 kat arttırmaktadır.

Genel anestezi altında yapılan Jinekomasti ameliyatları ortalama 2 saat sürer. Misafirlerimiz operasyonun ardından 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olmakta ve ortalama 4 – 7 gün içerisinde işlerine dönebilir.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Yeterli hijyen olmayan ortamlarda bu işlemlerin yapılması hastanın enfekte olmasına neden olabilir. Bu nedenle hastanın steril bir ortamda operasyonu yapılmalıdır. Yine bu tedavi sonrasında olası riskleri kaldırmak için kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Hangi Anestezi ile Yapılır?

Bu tedavi yönteminde sıklıkla genel anestezi uygulansa da hastalarda doktor kararına göre sedasyon ya da lokal anestezinin uygulanması da mümkündür.

Jinekomasti Ameliyatı ne Kadar Sürmektedir?

Bu tedavi yöntemi nispeten kısa süren bir yöntemdir. Hastadan hastaya değişmekle birlikte jinekomasti operasyonları bir saati aşmaz ve ortalama 45 dakika sürer.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Operasyon sırasında lokal anestezik kremler kullanıldığından dolayı herhangi bir ağrı ortaya çıkmıyor. Eğer operasyon sonrasında ağrı hissi ortaya çıkar ise bu durumda doktor tavsiyesi ile ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Aşırı Kiloluyum Kilo Verdikten Sonra Jinekomasti Gerileyecek mi?

Erkek hastalarda ortaya çıkan bir sorun olan jinekomasti temel olarak meme dokusundan ve yağ dokusundan dolayı ortaya çıktığından kilo vermek meme yapısında değişikliğe neden olmaz.

Jinekomasti Ameliyatı Oldum Tekrarlama Olur mu?

Bu operasyon sonrasında hasta kilolarına dikkat etmez ise memelerin hacim artışı yine ortaya çıkabilir. Hastaların beslenmesine dikkat etmesi bu açıdan önemlidir.

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi

Bu sorunun bilinen bir ameliyatsız tekniği yoktur. Bu nedenle meme yapısında bu sorun bulunan hastaların ameliyat olması gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Gerek açık teknikte gerekse de liposuction yönteminde iz kalmıyor. Liposuction yönteminde kesilerden işlem yapıldığından iz kalmıyor. Açık teknikte ise izler zamanla ortadan kayboluyor.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak mıyım?

Hastaların jinekomasti işlemlerinden sonra 3 hafta boyunca korse kullanması tavsiye edilir.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Ameliyattan 3 hafta sonra hafif egzersizlere başlamanın herhangi bir olumsuz yanı yoktur. Fakat ağır egzersizler için en az 6 hafta beklemek gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatını SGK Karşılar mı?

Sosyal güvenlik kurumu ve özel sigortaların karşılamadığı bir tedavi tekniği olan bu teknik için özel hastanelerden tedavi alabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2024

Kullanılan anestezi tekniğinin yanı sıra kullanılan yönteme göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Fiyatlar ve kullanılan teknikler hakkında daha fazla bilgi almak için jinekomasti tedavisi sunan sağlık merkezleri ile irtibata geçebilirsiniz. Jinekomasti tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.