Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Nedir?

Karın Germe; Abdominoplasti olarak ta bilinen, sarkan karın derisinin fazlalığının alınarak gerilmesi ve düz bir şekilde yeniden şekillendirilmesini sağlayan estetik cerrahi operasyonudur.

Doğum sonrası ve/veya aşırı kilo verme sonucu karın bölgesinde oluşan sarkıklar, gerek estetik gerekse fiziksek olarak vermiş olduğu rahatsızlık nedeniyle yaşam kalitesini önemli derecede etkiler.

Tam karın germe ve kısmi karın germe işlemi olarak ikiye ayrılan karın germe ameliyatı özellikle ardı ardına birkaç doğum yapan hastalarda ortaya çıkan karın estetik ihtiyaçları için kullanılır. Bu yöntem kilo vermek için kullanılan bir yöntem değildir. Bu nedenle hastaların aşırı kilolu olması durumunda fazla kilolarından kurtulması gerekir.

İşlem sırasında orta ve alt karın bölgesinde bulunan fazla yağların alınması ve hastaların karın kaslarının sıkılaştırılması yapılır. Karın bölgesinde yapılan bu karın germe işlemlerinin sonrasında iz kalıcıdır.

Abdominoplasti tekniğinde hastalar için kullanılan birden fazla yöntem ve teknik vardır. Vücut konturu düzeltmek için bu yöntem meme ameliyatları ya da yumurtalık operasyonları ile birlikte de yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon tam ve mini karın germe işlemleri olarak ikiye ayrılır. Her iki operasyonda da benzerlikler vardır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra göbek deliğinin altından boylu boyunca bir kesi açılır.

Açılan kesiden girilerek zayıflayan yapıların onarımı yapılır. Bu aşamada fazla yağ ve dokular alınmış olur. Bu işlemde gerginlik sağlanması için karın kaslarının boyları kısaltılır. Son aşamada açılan kesi kapatılarak işlem tamamlanır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Bu operasyonlardan önce hastaların aspirin ya da benzeri kanı sulandıran ilaçlardan uzak durması gerekir. Yine hastalarda bu ilaçların dışında vitamin ilacı kullanımı da kesilmelidir. Aşırı seviyede ağrı kesici kullanmak da tavsiye edilmez.

Bu işlem mideye yakın bir bölgede gerçekleştirildiğinden dolayı karın bölgesini zorlayacak besinlerden kaçınmak gerekir. Hasta operasyondan sonra hafif ve sindirimi kolay besinler ile beslenmelidir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

İyileşme süreci hastadan hastaya değişmekle birlikte operasyondan sonraki en geç 48 saat içerisinde hastaların taburcu olması beklenir. Hastaların ilk bir hafta ağır ve yorucu işlerden kaçınması gerekir. Vücudun kendini toparlaması bir ayı bulur.

Hastalar ilk günlerde karnı gerdiren işlemlerden uzak durmalıdır. İyileşmenin daha hızlı ve nitelikli olarak sağlanabilmesi için sigara ya da alkol kullanımının üç hafta boyunca terk edilmesi gerekir.

Vücudun tam olarak şekil alması için yaklaşık olarak 3 ay beklemek gerekir. Ortaya çıkan şişlikler ve ödemler bir ay içerisinde ortadan kalkacaktır.

Abdominoplasti ameliyatı kimlere yapılabilir?

Hamilelik yada kilo alıp verme nedeniyle karın derisinin kalitesi bozulmuş ve çatlaklar oluşmuş ve karın kaslarında  ayrılma olan hastalara karın germe ameliyatı yapılabilir. Çoğunlukla kilo alıp verme sırasında karın kaslarında çok belirgin ayrılma olmaz. Bu hastalarda karın germek ameliyatının esas amacı çatlamış ve sarkmış deriden kurtulmaktır.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatına neden ihtiyaç duyulur?

Karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulmasını en önemli nedeni doğum sonrası karın kaslarında meydana gelen ayrılma ve karın derisinde oluşan çatlaklar nedeniyle karın deriz senin kalitesinin bozulması ve derinin sarkmasıdır.

Bunun dışında kilo alıp verme ile karın kaslarında ayrılma olmaksızın karın derisindeki çatlaklar nedeniyle deri kalitesi bozulabilir. Hastalar bu nedenle de karın germeye ihtiyaç duyabilirler.

Karın germe ile abdominoplasti aynı şeyler midir?

Karın germe abdominoplasti aynı ameliyatı ifade ederler. Karın germe bu ameliyat için daha çok hastalarımızın tercih ettiği bir terimdir. Abdominoplasti ise daha çok teknik bir terim olarak karşımıza çıkar.

İlginizi Çekebilir  Saç Ekimi

Abdominoplasti ameliyatındaki ana amaç deri sarkmasından kurtulmak mıdır?

Deride olan sarkma ve çatlaklardan kurtulmak karın germek ameliyatının amaçlarından bir tanesidir. Bu ameliyatlarda bir diğer amaç da doğum ya da başka bir nedenle karın kaslarında oluşmuş ayrılmanın düzeltilmesidir. Karın kaslarında olan bu ayrılmaya diastaz adı verilir.

Karın kaslarında oluşan bu ayrışmanın düzeltildi işlemin adı pilikasyondur. Bu işlem de karın kasları dikişlerle birbirlerine yaklaştırılır. Bu sayede kas ayrılmasının karın bölgesine vermiş olduğu bombelik giderilir.

Karın daha düz ve karın kasları daha sıkı hale getirilir. Bu da hastanın bel bölgesinin daralmasına ve hastanın beden olarak küçülmesine sebep olur. Yani karın germe ameliyatında amaç sadece çatlamış ve sarkmış deriden kurtulmak değil aynı zamanda bel bölgesini daraltıp daha sıkı bir hale getirmektir.

Çok kilolu olan hastalarda abdominoplasti ameliyatı yapılabilir mi?

O hastanın çok fazla kilosu varsa bu hastalara yapılacak olan karın germek ameliyatı hem çok güzel sonuç vermez hem de yara iyileşme problemi görülme riski oldukça artar. Bu hastalar için bizim önerimiz hastanın kilo vermesi ve ondan sonra ameliyat olmasıdır.

Eğer hastanın vermesi gereken kilo çok fazlaysa bu hastalar için mide küçültme ameliyatları daha doğru bir seçenek olabilir. Mide küçültme ameliyatından sonra yeterli kiloyu verdikten sonra karın germek ameliyatı olabilir.

Operasyon ne kadar sürer?

Ameliyatın ortalama süresi 2 saat civarındadır. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası hastanın genel anestezinin etkisinden kurtulmak için bir gece hastanede kalması önerilir.

Karın germe Ameliyatı sonrası Hamilelik

Hastaların bu operasyon sonrasında hamile kalmasında bir sorun yoktur. Eğer hasta kısa süre içerisinde gebelik düşünüyor ise bu operasyonu hamilelik sonrasında da yaptırabilir. Karın germe işlemlerinin anne ve bebek sağlığı için herhangi bir riski bulunmaz. Bu nedenle de hastalar isterler ise bu işlemler sonrasında doğum yapabilirler.

Doğum sırasında herhangi bir yan etki yoktur. Eğer doğum sezaryen ile yapılacaksa bu aşamada ameliyatı yapacak doktorun karın germe işleminde açılan izden aynı operasyonu yapması daha fazla iz kalmaması açısından tavsiye edilir.

Hamilelik Sonrası Karın Germe Ameliyatı

Hamilelik kişinin vücudunda büyük değişimlerin ortaya çıktığı bir süreçtir. Bu süreçte vücutta yağlanmalar meydana gelebilir. Karın kaslarının doğum ile gevşemesi de sarkık bir karın yapısına neden olur. Bu durum annelerde görünüm bozukluklarına neden olduğundan dolayı karın germe işlemleri ile düzeltilmesi gerekir.

Mini Karın Germe (mini abdominoplasti) Estetiği

Bu estetik işlem tam karın gerdirme işlemine nazaran daha küçük bir kesi ile yapılan bir işlemdir. İşlem için açılan kesi mayo çizgisi hizasında olur. Kesi küçük olduğundan dolayı sezaryen hizasında bir iz olarak algılanabilir. Hızlı ve en az iz ile yapılan bir operasyondur.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Endoskopik bir yöntem olan bu yöntemde hastada iz olması minimum seviyedir. Açılan minik bir kesiden endeskop ile girilerek karın içerisinde bulunan karın duvarı kaslarının toparlanması ve düzleştirilmesi yapılır. Bu işlem bu nedenle hafif sarkmaları olan hastalarda tercih edilir.

Ortalama olarak 1,5 saat süren işlem sırasında büyük bir kesiye ihtiyaç duyulmaması nedeni ile izsiz karın germe işlemi olarak nitelendirilir.

Ameliyattan sonra diren konur mu?

Abdominoplasti ameliyatında diren konur. Bu drenler genelde ameliyattan sonraki 5-7 günde alınır. Hastalar direnler alındıktan iki gün sonra banyo yapabilirler. Burada diren koymadaki amaç ameliyat alanında kan ve sıvı birikimini engellemek, derinin alttaki dokulara daha iyi yapışmasını sağlamaktır. 

İlginizi Çekebilir  Brezilya Popo Estetiği (BBL)

Abdominoplasti ameliyatlarında göbek deliğine ne olur?

Göbek deliği karın duvarına bağlı bir yapıdır. Ameliyat esnasında göbek deliği etrafındaki deri ve yumuşak dokulardan ayrılır. Ama göbek deliği karın duvarına ve karın kaslarına bağlı olmaya devam eder. Fazla deri atıldıktan sonra göbek deliği yeni yerinden dışarıya doğru çıkarılır ve etrafındaki deriye dikilir.

Abdominoplasti ameliyatlarından sonra ameliyat izi nerede olur?

Abdominoplasti ameliyatı sonrası ameliyat izinin hastanın giyeceği iç çamaşırının içinde kalması sağlanır. Bu amaçla ameliyat öncesi planlama yapılırken hastanın rutin kullandığı iç çamaşırının hastanın üzerinde olması ve planlamanın buna göre yapılması tavsiye edilir.

Mini karın germe ya da mini abdominoplasti nedir?

Mini abdominoplastide göbek deliğinin yeri değişmez. Göbek deliği altındaki çatlamış ve fazla deri atılarak karna daha gergin bir görüntü verilmeye çalışılır. Bu ameliyatta göbek deliği altındaki kaslar birbirine yaklaştırılabilirken göbek deliği üstündeki kaslara müdahale yapılmaz.

Operasyondan sonra korse kullanmak gerekir?

Abdominoplasti sonrası hastaların altı hafta kadar korse kullanması önerilir. Bu korseler bant şeklinde korseler olabileceği gibi vücuda giyilebilir mayo şeklinde korselerde olabilir. Korse kullanılmasındaki ana amaç karın derisinin deri altındaki yapılara adapte olabilmesi ve deri altında herhangi bir sıvı yada kan birikiminin önüne geçilmesidir.

Operasyondan sonra hastaların pansumana ihtiyacı olur mu?

Abdominoplasti sonrası yara izleri steril bantlarla kapatılır. Bu bantlar üç hafta boyunca yara izlerinin üzerinde kalır. Hasta bu steril bantlarla banyosunu yapabilir. Banyo sırasında bantlara dokunmaması ve banyodan sonra bantları saç kurutma makinasıyla kurutması tavsiye edilir.

Üç haftanın sonunda bu bantlar çıkarılır ve hasta silikon jel ya da silikon bant kullanmaya başlar. Silikon jel kullanılmasının amacı yara izlerini soldurmak ve daha az görünür hale getirmektir.

Karın germe ameliyatlarından görülen en sık komplikasyon nedir?

Abdominoplasti ameliyatlarından sonra en sık görülen komplikasyon ya da problem yara iyileşme sorunudur. Bu problem özellikle şeker hastalarında, kilolu olan hastalarda ve sigara kullanan kullanan hastalarda görülür.

Ameliyattan önce sigarayı bırakmak gerekir mi?

Biz hastalarımıza  ameliyattan önceki dört hafta ve ameliyattan sonraki dört haftada sigara kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Sigara abdominoplasti hastalarında yara iyileşme problemlerinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Sigaranın bırakılması yara iyileşme problemlerinin önüne geçerken aynı zamanda daha güzel bir yara izinin oluşmasına neden olur.

Şeker hastaları karın germe ameliyatlarında nelere dikkat etmelidirler?

Şeker hastalarında da yara iyileşme probleminin görülme ihtimali yüksektir. Bu hastaların öncelikle ameliyat öncesinde uygun bir kiloda bulunmaları gerekir. Ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında kan şekerlerinin sıkı takibi ve kontrolü yara iyileşme problemlerinin önüne geçebilmek tedir.

Abdominoplasti ameliyatı başka hangi ameliyatlarla kombine edilebilir?

Günümüzde karın germek ameliyatı çok az hastada tek başına uygulanmaktadır. Hastalarımızın büyük çoğunluğunda karın germek ile beraber VASER Liposuction’ı kombine etmekteyiz.  Özellikle karnın yan bölgelerine ve sırtın alt bölgelerine VASER Liposuction apılması karın germek ile beraber  bel bölgesinin daha ince görünmesini sağlamaktadır.

Hastalar operasyondan ne kadar sonra normal hayatlarına dönebilirler?

Operasyon sonrası hastaların normal hayatlarına dönebilmesi için yaklaşık 10-14 gün geçmesi gerekir.

Hastalar abdominoplasti ameliyatından ne kadar sonra spor yapmaya başlayabilirler?

Hastaların abdominoplasti sonrası spor yapmaya başlamak için yaklaşık 6 hafta beklemeleri gerekir.

Abdominoplasti ameliyatından sonra hamile kalınabilir mi?

Karın germek ameliyatı hamile kalmaya ya da doğum yapmaya engel değildir. Çocuk anne karnında normal büyümesine devam eder ve hasta normal şekilde ya da sezeryan olarak doğumunu yapabilir.

İlginizi Çekebilir  Gözaltı Işık Dolgusu

Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta doğum sonrası tekrar karın derisinde çatlaklar meydana gelebileceği ve karın kasların ayrılabileceğidir. Bunlar olduğu taktirde karın germe ameliyatını tekrar yapmak gerekir. Bu nedenle biz hastalarımıza doğum yapmayı bitirdikten sonra karın gelme ameliyatı olmalarını tavsiye ediyoruz.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her sağlık işleminde olduğu gibi bu operasyonun da çeşitli riskleri vardır. Bu operasyon sonrasında hastalarda yara enfeksiyonları görülebilir. Kanamalar meydana gelebilir ya da operasyon bölgesinde vücut sıvısı birikimi meydana gelebilir. Kan pıhtı atması ve yara iyileşmelerinde ortaya çıkan gecikmeler de olası riskler arasında yer alır.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Hastada bu yöntem sırasında lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezinin etkileri 10 saate kadar uzadığından dolayı herhangi bir ağrı ortaya çıkmaz. Karın germe işlemleri bu nedenle hastaların sandığı gibi ağrılı bir süreç değildir.

Operasyon sonrasında bazı hastalarda kanamalar ya da ağrılar ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlar geçicidir. Eğer bu sorunlar süreklilik arz ediyor ise doktorunuza görünmek en iyisi olacaktır. Doktor tavsiyesi ile ağrı kesici ilaçların kullanımı ile hastanın ağrılarının önüne geçilmiş olur.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Karın ile ilgili bu işlemler sırasında yapılan yönteme göre iz kalması olabilir. Tam karın gerdirme işlemlerinde kesi boydan boya açıldığından dolayı kesi izi ortaya çıkar.

Mini karın gerdirme işlemlerinde ise minimum iz kalması ve bu izin göbek altında gizlenmesi görünürlüğü en aza indirir. Son zamanlarda yaygın olarak tercih edilen bir yöntem olan endoskopi yönteminde iz kalması sorunu yaşanmaz.

Karın Germe ve Liposuction Beraber Yapılır mı?

Eğer hastada karın bölgesinde yağlanma da var ise bu durumda karın gerdirme işlemlerinde liposuction kullanılarak inatçı ve erimeyen yağların alınması sağlanır. Bu nedenle hastanın durumuna göre değişmekle birlikte liposuction yöntemi de bu işlemlere eşlik etmektedir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer mi?

Bayanlar doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan çatlaklar karın germe işlemleri ile ortadan kaldırılabilir. Karın germe işleminde yağ alınmasının yanı sıra karın içi duvarına işlem yapılarak karın kaslarının gerdirilmesi ile doğum sonrası ortaya çıkan çatlaklar da giderilmiş olur. Doğum sonrası ortaya çıkan sarkmaların ve çatlakların giderilmesinde annelik estetiği kapsamında da bu işlemler yapılmaktadır.

Karın Fıtığı Karın Germe İle Giderilir mi?

Hastanın beklentilerini karşılayan bu yöntem ile sarkmalar ve karın kası sorunları giderilebilir. Bu tedaviler aynı zamanda karın fıtığını gidermek için de kullanılır. Bu nedenle karın fıtığı olan hastaların da iyileşmesi için bu yöntemden yararlanması mümkündür.

Ameliyat Yazın Uygulanır mı?

Bu tedavi yönteminin belirli bir dönemi yoktur. Fakat yaz aylarında yapılan operasyonların sonrasında hastaların güneş ışığının etkilerinden kendilerini korumaları gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Değişen yöntemler ve hastaların beklentileri nedeni ile değişen fiyatlar söz konusudur. Sağlık merkezlerinin kendi fiyat listeleri nedeni ile de değişen fiyatlar karşımıza çıkar. Ama genel olarak düşünüldüğünde fiyatların son yıllarda operasyonların yaygınlık kazanması nedeni ile düşme eğilimi vardır.

Son yıllarda yeni tekniklerin ve yöntemlerin ortaya konulması hastaların tedavi aşamasında başka yöntemlerden yararlanmasına imkân tanır. Karın germe operasyonu ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için internet sitelerinden de bilgi alabilirsiniz. Karın germe fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.