Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği ile kulağın daha doğal bir şekle ulaşması, kepçelik varsa giderilmesi ve/veya ideal bir boyuta ulaşması sağlanmaktadır. Kulak estetik, yalnızca dış kulağı kapsamakta olup, iç kulağa herhangi bir müdahale yapılmaz.

Otoplasti, kulağın arka kısmında açılan kesiler ile duruma göre kıkırdak dokudan veya deriden fazlalığın alınması veya tam tersine vücuttan elde edilen dokunun kulağa eklenmesi ile şekil bozukluklarının giderilmesi için uygulanan estetik cerrahi uygulamasıdır.

Ortalama 2-3 saat süren kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Otoplasti operasyonlarının ardından misafirlerimi kısa bir istiraat sonrasında aynı gün taburcu ediyoruz. Operasyon sonrasında misafirlerimiz 4 – 7 gün içinde işlerine geri dönebilir.

Otoplasti yöntemi olarak isimlendirilen bu yöntem kulak estetiği olarak geçer. Kepçe kulak görünümü bazı hastalarda ortaya çıkan istenmeyen bir durumdur.

Bu nedenle kulak kıvrımlarının kullanılması ile bu estetik işlemleri yerine getirilir. Açılan küçük kesiler kullanılarak kepçe kulak görünümü ortadan kaldırılır. Açılan kesiler daha sonra kıvrımlar arasına saklanarak estetik görünüm sağlanmış olur.

 

Kepçe Kulak nedir?

Kulağın kepçe kısmında bulunan çıkıntılı Y bölgesinin yeterli açı ile konumlanmaması nedeni ile bu sorun ortaya çıkar. Kıkırdak yapı bozulduğundan dolayı kafatası ile daha geniş bir açı oluşturan kulak yapısı kulak estetiği ile istenilen görünüme kavuşturulur.

Kıkırdak doku tam gelişmediğinden dolayı zamanla ön tarafa doğru eğim gösterir. Bu nedenle de hastalarda kulak görünümünde bozulmalar meydana gelir.

Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Bu estetik işlemlerinde iyileşme erken iyileşme süreci ve son iyileşme süreci olarak iki kısma ayrılır. Erken iyileşme sürecinde hastanın bandajlarının alınması dikişlerin erimesi ya da alınması durumları görülür. Bunun yanında bu dönemde operasyon sonrasında ortaya çıkan morarmalar ve ağrılar da sonlanmış olur.

Son iyileşme evresi olarak isimlendirilen evrede hastaların kulak yapısının tam olarak oturmuş olduğu görülür. Son iyileşme evresi 10 ayı bulabilir. Bu işlemlerin sonuçlarının tam olarak ortaya çıkması için doktor tavsiyelerini dinlemek ve sabırlı olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Karın Germe (Abdominoplasti)

Kulak Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu işlemler ortalama olarak bir saat kadar sürer. Operasyon esnasında lokal anestezi uygulandığından dolayı hastalarda herhangi bir ağrı oluşmaz. Bunun yanında operasyon kulak arkasından girilerek kıkırdak yapılar üzerinden yapıldığından dolayı belirgin ve görünür bir iz oluşumu yoktur.

Var olan küçük izler kıkırdak yapısında ve kulak arkasında kaldığı için bir sorun oluşturmaz. Dikiş aşamasında eriyen dikişler kullanıldığından dolayı daha sonra dikişleri aldırmaya gerek duyulmaz.

Kulak Estetiği Kimlere Uygundur?

Bu operasyonlar 4 ile 15 yaş arasında bireylere uygulanır. Kulak yapısının tamamen şekillendiği bu evre bu işlemler için en verimli dönem olarak gösterilir. Bunun yanında bu yaş sınırı dışında da hastalara bu işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Çocuk hastalar için genellikle genel anestezi uygulanmakla birlikte yetişkinler için sedasyon ya da lokal anestezi teknikleri uygulanarak tedavi tamamlanır. Klinik ortamında steril şekilde gerçekleştirilen bu operasyonlar yaklaşık olarak bir saat ile bir buçuk arasında sürmektedir.

Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kulak yapısı kendini yüzde 80 oranında 5 ya da 6 yaş aralığında tamamlamış olur. Bazı hastalarda bu yaşlarda kepçe kulak durumunun belirgin hale gelmesi görülür. Kepçe kulak sorunu kulakların öne doğru kıvrılması anlamına gelir.

Kulaklar öne doğru eğik olduklarından dolayı daha büyük görünürler. Bazı hastalarda kıvrımlar da belirgin olarak görünmez. Bu durum hastalarda kendilerini görünüm olarak beğenmeme sorunlarına neden olur. Bu nedenle de kişide özgüven sorunları ortaya çıkar.

Hastanın kendi görünümü ile barışık olması ve aynı zamanda çocukluk döneminde hastanın psikolojisini etkilememesi için bu yöntemlerin zamanında yapılması önem taşır. Kulak estetiği bu açılardan hastaların görünüm bozukluklarını ve psikolojik beklentilerini karşılayan bir yöntemdir.

Kulak Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Hastanın kulak estetiği öncesinde kulak yapısının tanımlanması için gereken tetkikler tamamlanmalıdır. Bunun yanında bu operasyon öncesinde hastanın operasyon hakkında tam olarak bilgilendirilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Annelik Estetiği

Çocuk hastalar olması durumunda velilerinin operasyon hakkında bilgilendirilmesi önem taşır. Operasyon öncesinde steril ortamda gerekli şartlar yerine getirilerek işlem tamamlanır.

Kulak Estetiği İşlemi Neleri İçermektedir?

Bu estetik işlemlerde kulak arkasında bir kesi açılır. Süttür teknikleri kullanılarak kulağa istenilen görünüm kulak estetiği kapsamında verilir. Hastanın talebine göre kulak eksizyonu yapılabilmesi de mümkündür.

Bu operasyonlarda hastalarda doğal bir kulak görünümü amaçlanır. Bu operasyon iz bırakmayan bir yöntemdir. Açılan kesilerden dolayı oluşan dikiş izleri kıkırdak yapının içerisine alındığından dolayı görünür değildir.

Kulak Memesi Operasyonunda İyileşme Süresi Nasıl Olmaktadır?

Lokal anestezi tekniği ile yapılan bu estetik işlemler yaklaşık olarak 1 saat kadar sürmektedir. Hasta operasyondan sonra bir iki saat dinlenerek taburcu edilebilir. Kulakların daha iyi iyileşmesi ve iyileşme sürecinin daha hızlı olmasının temini için hastalarda kulak bandajı ya da kulağın sarılması işlemleri yerine getirilir.

Kulak Estetiği için İdeal Yaş Nedir?

Kulak görünümünde bozukluklar insanların kendilerini görünüm olarak kötü hissetmelerine neden olur. Bu nedenle kulak yapısının şekillenmesinin büyük oranda tamamlandığı küçük yaşlarda bu operasyon yapılabilir.

Kulak ve kıkırdak yapısı 5 ile 6 yaş arasında yüzde seksen olarak tamamlanır. Bu nedenle de çocuklar okula başlamadan bu operasyon yapılarak hastanın görünüm olarak kendini daha iyi hissetmesi mümkün olur. Çocukların psikolojisi düşünülerek bu işlemler okul öncesi dönemde gerçekleştirilir.

Kulak Estetiği Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Her sağlık yönteminde olduğu gibi bu yöntemin sonrasında da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Kulak içerisinde kan toplanması bu operasyon sonrasında görülebilir. Bu durumda enjektör kullanılarak kanın dış ortama alınması sağlanır.

Kıkırdak dokuda yapılan işlemlerin sonrasında herhangi bir enfeksiyon oluşması beklenmez. Eğer enfeksiyon oluşur ise bazen ikinci operasyon yapılması gerekebilir. Bazı durumlarda hastalarda iki kulak arasında simetri sorunları ortaya çıkabilir. Fakat genel olarak kulak estetiği ile en iyi simetrik görünümler elde edilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

Hastalarda ilk başlarda ödem oluşabilir. Bu durum geçici olup zamanla hem kulak yapısının daha iyi oturması hem de ödemlerin ortadan kaybolması ile kişinin görünüm olarak kendini daha iyi hissetmesi de sağlanmış olur.

Kulak Estetiği Ameliyatı Hangi Problemlerin Tedavisinde Uygulanmaktadır?

Bu estetik işlemlerin sonucunda kulak memesinde bozukluklar ortaya çıkar. Kulak memesinde ortaya çıkan estetik sorunların yanı sıra doğuştan kulak memesi olmayan hastalarda da bu yöntemlerden yararlanılır.

Kulak memesinde görülen sarkmaların giderilmesi, kulak memelerinde meydana gelen çeşitli deformasyonlar, kepçe kulak görünümü ya da küçük kulak görünümü sorunlarından dolayı tedavi ihtiyacı ortaya çıkar.

Kulak yapısı küçüklükte oturduğu için bu sorunların giderilmesinde erken davranılması gerekir. Aynı zamanda hastanın sosyal hayatını etkilememesi için kulak estetiği işlemleri bir an önce hayata geçirilmelidir.

Kulak Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Kulak ile ilgili yapılan bu işlemlerde kulak yapısına arka kısmından işlem yapıldığından dolayı kulak ön görünümünde herhangi bir görünüm sorunu oluşmaz. Bunun yanında arka kısımdan bakıldığında da iz küçük olduğundan ve kıkırdak yapının içerisine gizlendiğinden dolayı belli olmaz.

Bu izin de yaklaşık olarak 12 ay içerisinde giderek kaybolması durumu bulunmaktadır. Kulak estetiği işlemlerinde bu nedenle minimum iz kalır ve çoğu zaman birçok kişi tarafından fark edilmez.

Kulak Estetiği Fiyatları 2024

Hastalar makul fiyatlar ile bu operasyonlardan yararlanabilir. Hastaların genel görünümünü etkileyen kepçe kulak sorunları başta olmak üzere çeşitli kepçe kulak sorunlarının giderilmesi için bu işlemlerden yararlanılır. Ülkemizde bu işlemlerin yerine getirilmesinde çeşitli estetik ve sağlık merkezlerinden hizmet alabilirsiniz.

Gerek yöntem ve teknik gerek hastanın durumu gerekse de operasyon maliyetleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sağlık merkezlerinden kulak estetiği hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Kulak estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.