Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatı neden yapılır?

Hamilelik ve doğum sonrasında meydana gelen değişiklikler, sık ve yüksek miktarda kilo alıp vermek, hormonal yada yapısal nedenler, yaşlanma ve yerçekimi etkisi ile memelerde sarkma meydana gelir. Meme dikleştirmek ameliyatı ile bu sarkmalar giderilerek, fazla deriler alınır ve memeler şekillendirilebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Fiziksel olarak sağlıklı olan hastalarda bu işlem yerine getirilir. Meme dikleştirme işlemleri tüp mide ameliyatı sonrasında kilo verme durmuş ile yapılabilir. Hastalar göğüslerinin görünümünden rahatsız ile bu işlemleri talep edebilirler. Bazı hastalarda göğüsler olması gerekenden daha düz olduğundan dolayı daha belirgin bir yapı için dikleştirme işlemi yapılır.

 Sütyen olmadan meme dokusu meme katlantı altına düşen hastalarda bu yöntem uygulanır. Yine cilt yapısında ve meme başında gevşeme olan hastalarda bu işlemler tercih edilir. İki meme arasında yapısal ve simetrik bozukluklar var ise her iki memenin uçlarının aynı yöne bakması için de yine bu tedaviler işe koşulur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri

Sarkmalar hafif düzeyde ise meme ucundan yapılan toparlanma ile istenilen görünüm elde edilir. Eğer sarkmalar orta seviyede ise bu durumda lolipop tekniği kullanılarak meme dikleştirme işlemi yapılır. Eğer aşırı bir şekilde sarkmalar var ise bu durumda Ters T tekniği kullanılarak ve iz kalması riski kabul edilerek işlem yapılır.

Bu işlemlerde altta bulunan meme dokusu meme konturunu ve sıklığını arttırmak için yeniden düzenlenir. Dikleştirmenin gerçekleştirilmesi için meme ucunun olması gereken yüksekliğe alınması gerekir. Meme başı kesilmiş ise bu kısım kesilerek fazla dokular alınır. Daha sonrasında ortaya çıkacak elastikiyet kayıplarının önüne geçmek için fazla cilt dokusunun alınması yerine getirilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Dikleştirme işlemlerinin sonrasında ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Bunun yanında hastaların bir ay boyunca göğüs üstü yatmaması gerekir. İyileşme süreçlerinin nitelikli olması için sigara kullanımının terk edilmesi gerekir. Hastaların ilk iki hafta kollarını göğüs hizasından yukarı kaldırmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Yüz Germe

 Yine hastaların banyo yapabilmesi için 4 gün beklemesi tavsiye edilir.  Ağır egzersizlerden kaçınmak ve bir ay boyunca iki kilodan fazla ağırlıkları kaldırmamak gerekenler arasındadır.

Her operasyondan sonra olduğu gibi bu operasyondan sonra da ağrılar ve şişlikler ortaya çıkabilir. Bu sorunlar geçici olup hastalarda bir ay içerisinde ağrı ve benzeri şikâyetlerin azalması beklenir. Meme dikleştirme sonrası eğer istenir ise doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılabilir.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Hazırlık kapsamında hastaların ultrason ve mamografi ile göğüs yapıları incelenerek uygun teknik belirlenir. Hastaların kan sulandırıcı ilaçları en az bir hafta önceden bırakması gerekir. Şeker hastalarında daha dikkatli işlemlere ihtiyaç vardır.

Hastaların operasyon öncesinde hafif bir duş almaları ve tüm takılarını çıkarıp ameliyata bu şekilde girmesi gerekir. Meme dikleştirme öncesinde kan tahlilleri yapılacağından hastanın 3 saat öncesinden hastanede bulunması gerekir.

Bu operasyon için yaş sınırı var mıdır?

Memeye yapılacak her türlü estetik amaçlı cerrahi için hastaların 18 yaşından büyük olmaları gerekir. Meme dikleştirmek ameliyatı içinde bu durum geçerlidir.

Operasyon ne kadar sürer ve hastanede kalmak gerekir mi?

Mastopeksi operasyonları ortalama 3 saat civarında sürer ve genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi altında yapıldığı için hastalarımızın 1 gece hastanede kalmaları gerekir. Burda amaç hastanın gece boyunca genel anestezi etkisinden tam olarak kurtulmasıdır.

Adet dönemlerinde ameliyat yapılabilir mi?

Adet dönemlerinde memelerde şilik olur bu nedenle meme boyutları tam olarak değerlendirilemeyebilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatını adet dönemleri dışında yapmak tercih edilir. Bunun bir diğer nedeni adet dönemlerinde ağrı eşiğinin düşmesidir. Ağrı eşiği düştükçe hasta ameliyat sonrası daha fazla ağrı hisseder.

Mastopeksi sonrası memeler küçülür mü?

Bu ameliyatlarda bir miktar meme dokusu ve deri fazlalığının çıkarılması gerekir. Bu nedenle meme dikleştirme sonrası meme azda olsa küçülür.

Hem büyük hem de sarkmış memelere sahip olan hastalarda meme dikleştirmek yapılabilir mi?

Bu tarz hastalarda meme dikleştirmek yapılırken aynı zamanda fazla meme dokusunda alınabilir . Bu sayede hem meme dikleştirmek hem de meme küçültme yapılmış olur. Esasen her meme küçültme ameliyatında meme dikleştirmek de yapılmış olur.

Meme dikleştirme sonrası ameliyat izleri nerelerde olur?

Mastopeksi ameliyatında izlerin yeri memenin boyutuna, sarkılık dercesine ve meme derisinin kalitesine göre değişir. Bu iz sadece meme başı yukarıya alınacaksa meme başı etrafında O şeklinde olur.

Meme başı yukarı alınacak ve sarkma olan meme bölgesi ve meme derisi çıkarılacaksa  o zaman izler meme başında ve meme başından sütyen çizgisine doğru olur (İ yada lolipop şeklinde). Eğer meme büyüklüğü fazla ise bu tarz memelerde hem küçültme hem de dikleştirme yapılır ve izler ters T şeklinde olur.

Hem memelerde sarkıklık hem de meme boyutları küçük olan hastalarda neler yapılabilir?

Bu tip hastalarda meme dikleştirme ile memenin yukarıya alınması ve meme hacmimin arttırılması gerekir. Bu amaçla hastaya meme dikleştirme yapılır ve aynı seanda meme boyutlarının büyütülmesi için silikon meme implantı kullanılır . Bu ameliyatın adı meme dikleştirme ve implant uygulamasıdır. Bu sayede hastalar daha dik ve dolgun göğüslere sahip olabilirler.

İlginizi Çekebilir  Annelik Estetiği

Meme dikleştirmek ve protez ameliyatında hangi tip protez kullanılır?

Bu ameliyatlarda yuvarlak silikon protezler tercih edilir. Bunu nedeni bu ameliyatta protezin kas altına konmasıdır. Kas hareketleri ile protezlerde dönme meydana gelebilir. Yuvarlak protezlerde ise bu dönme meydana gelmez. Ama bu ameliyattalarda protez tercihinin hastanın ihtiyaçlarına ve doktorun tercihlerine bağlı olarak değişebildiği unutulmamalıdır.

Göğüs Sarkmasının Sınıflaması

Göğüste ortaya çıkan sarkmaların çeşitli bazlarda sınıflandırılması mümkündür. Meme ucu meme altı çizgisini geçmemiş ise bu evre 1 olarak sınıflandırılır. Meme ucu meme altı katlantısı belirgin bir şekilde 1 ile 3 cm geçmiş ise bu evre 2 olarak isimlendirilir. Eğer meme ucu daha fazla sarkmaya maruz kalmış ise bu da evre 3 olarak isimlendirilir.

Meme dikleştirmenin ameliyatından sonraki süreçler nelerdir?

Ameliyat sonunda hastaların meme bölgelerine içeride kan yada sıvı birikmesini önlemek için direnler konur. Bu drenler genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra alınırlar. Hastalar direnler çekildikten 2 gün sonra banyolarını yapabilirler. Bu süreçten sonda hastalar daha rahat hareket eder hale gelirler.

Hastalar günlük işlerini kendi başlarına yapabilirler ama ağır şeyler kaldırmaktan yada kollarıyla çok yukarıya doğru uzanmaktan kaçınmaları gerekir. Hastalar ameliyat sonunda sporcu sütyeni giyemeye başlarlar. Kesi yerleri özel bantlarla kapatıldığı için tekrar pansuman yapılmasına gerek kalmaz. 3 hafta boyunca bu bantlar meme üzerinde kalırlar.

Operasyondan sonra sporcu sütyenleri ne kadar kullanılmalıdır?

Memenin her türlü estetik ameliyatından sonra hastalara 6 hafta sporcu sütyeni kullanmaları önerilir. Burada amaç memenin kendi ağırlığı ile olması gereken yere yerleşmesidir. 6 hafta sonunda hasta istediği tip bir sütyen kullanabilir.

Meme dikleştirmenin ameliyatından sonra oluşan izler kalıcı mıdır?

Her türlü cerrahi işlem sonucu oluşan izler kalıcıdır. Bu izleri azaltmak ve soldurmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunların en sık kullanılanı silikon krem yada silikon örtülerdir. Bu krem ve örtüleri hastaların en az 3-6 ay kullanmaları gerekir.

Operasyon sonrasında hastalar ne zaman normal hayatlarına dönebilirler?

Hastalar ameliyat sonrasında 7-10 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilirler.

Ameliyattan ne kadar sonra spor yapılabilir?

Ameliyattan 2 hafta sonra hastalar kollarını kullanmadan kardio yada diğer spor aktivitelerini yapabilirler. Kolların kullanılacağı hareketler içinse ameliyattan sonra 4-6 hafta beklemek gerekir.

Ameliyattan sonra hamilelik geçirilirse memenin şekli değişir mi?

Gebelik memenin hormonal etkilere maruz kaldığı bir süreçtir. Bu hormonal etkiler nedeniyle meme boyutları büyür. Gebelik sonrası memelerin boyutlarının nasıl olacağı öngörülemez. Meme gebelikte büyüdükten sonra benzer boyutta kalabilir, gebelik öncesi boyutlarına dönebilir yada küçülebilir. Bu değişimler dikleştirme yapılmış hastalar içinde geçerlidir.

Operasyon sonrası süt verilebilir mi?

Süt vermek için memenin normale yakın boyutlarda olması gerekir. Çok büyük meme iyi süt verir kabulü doğru olmadığı gibi küçük memelerinde süt vermeyeceği de doğru değildir.

Meme dikleştirme sonrası eğer yeterli meme dokusu var ve meme başı uygun tekniklerle yukarıya alınmışsa hastalar süt verebilirler. Aksi halde gebelikte süt verememe yada süt miktarında azalma meydana gelebilir.

Memeye ikinci defa meme dikleştirmek ameliyatı yapılabilir mi?

Memeye ikinci kez dikleştirme yapılabilir. Burda esas nokta meme başının kan akışını bozmadan tekrar yukarıya taşıyabilmektir. Bu işlem ikinci ameliyatta ilk ameliyata göre daha zordur. Bu zorluk ilk ameliyatta hangi teknik uygulandığı bilinirse önemli ölçüde azalır.

Operasyon öncesinde misafirlerimizle, en uygun olabilecek ve hedeflenen sonuçları değerlendiriyor; vücut yapısına en uygun memeyi belirliyoruz. Ortalama 2 – 3 saat süren operasyon, genel anestezi altında yapılır.

İlginizi Çekebilir  Vaser Liposuction

Operasyonda memenin anatomik durumuna ve hedeflenen sonuca göre açılan kesilerden fazlalık doku çıkartılmakta ve meme başı yukarı kaldırılarak dik bir pozisyona gelecek şekilde dikilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

18 yaşını tamamlamış hastalar bu işlemleri yaptırabilirler. Bazı hastalarda çeşitli süreğen rahatsızlıklar operasyona engel olabilir. Bu nedenle hastaların başka hastalık ve ilaç kullanımı durumu var ise bunu doktorları ile paylaşmaları gerekir.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir mi?

Dikleştirme işlemlerinde bazı durumlarda yeterli hacim elde edilemeyebilir. Bu durumlarda hastaya implant yöntemi ile silikon protezler yerleştirilerek hem daha dik hem de daha hacimli meme yapısı sağlanmış olur. Günümüzde her iki teknik tek bir prosedür altında uygulanabilir. Meme dikleştirme işlemleri bu şekilde daha iyi bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sutyen Kullanımı

Korse kullanımı her şekil alması hem de ortaya çıkabilecek ödemleri en aza indirmesi nedeni ile doktorlar tarafından 3 hafta boyunca kullanılması önerilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK Karşılar mı?

Bu operasyon kozmetik olarak yapıldığından dolayı özel sigortaların ya da SGK sigortasının bu aşamada kullanımı mümkün değildir. Bu nedenle bu işlem için çeşitli özel kliniklerden destek alabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Bu operasyon sonrasında hastanın meme yapısının ve süt bezlerinin yapısının bozulmaması nedeni ile süt emzirmeye mani bir durum yoktur. Meme dikleştirme işlemi sonrasında hastaların süt kanallarında da bir bozulma meydana gelmediği için emzirmeyi etkileyen bir durum yoktur.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek mi?

Bu işlem tek başına meme yapısında hacim artışı anlamına gelmez. Bu nedenle hastaların meme büyüklüğünden ya da küçüklüğünden rahatsız olması durumunda dikleştirmenin yanı sıra büyütme ya da küçültme işlemlerini de yerine getirtmesi gerekir. Dikleştirme işlemi ile büyütme ya da küçültme işlemi tek operasyon ile yapılabilir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün mü?

Ameliyatsız olarak kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Örneğin spor yapmak ve egzersiz yapmak bunlar arasındadır. Fakat bu işlemler daha çok kasların geliştirilmesi amacı taşır.  Oysa memelerin sönükleşmesinin ve sarkmasının ana nedeni olarak bağ dokular gelir. Bağ dokularında herhangi bir aktivite ile iyileşme sağlanamayacağından dolayı tek yol olarak ameliyat yöntemi tercih edilir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur mu?

Her hastada rapor edilmemekle birlikte bazı hastalarda ameliyatın ilk 6 hafta sonrasında meme başında ya da göğüs altında hissizlik ortaya çıkabilir. Fakat bu hissizlik duygusu geçici bir durum olup 6 haftanın sonunda hasta normale döner.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2024

Bu tedavi için farklı teknikler kullanılır. Bu nedenle de fiyatlar değişiklik arz eder. Aynı zamanda hastaların beklentileri ve hacim boyutları birbirinden farklı olduğundan dolayı hastaya özel tedaviler ortaya çıkar. Bu da fiyatların hastaya göre değişmesi anlamına gelir.

Aynı zamanda her sağlık merkezinin kendine has koşulları ve fiyat politikaları bulunduğundan dolayı fiyatlar sağlık merkezlerine göre de değişir. En iyi fiyat teklifleri ve en iyi tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak için sağlık merkezlerinden meme dikleştirme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Meme dikleştirme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.