Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı kimlere yapılabilir?

Meme dokusu gelişimini yaklaşık 18 yaş civarı tamamlar. Yasal olarak bir hastanın estetik ameliyat rızası verebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Hem yasal nedenlerden dolayı hem de meme dokusunun olgunlaşmasını beklemek için hastalarımızın 18 yaşında itibaren ameliyat edebiliyoruz.

Kadınlar neden meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyarlar?

Memede kilo alma, hormonal değişiklikler, gebelik yada kalıtsal nedenlerden dolayı aşırı büyüme olabilir. Bütün bu nedenler memede hem meme dokusunun hem de yağ dokusunun artmasına neden olur. Meme küçültme ameliyatlarında bu nedenle memeden hem yağ dokusu hem de meme dokusu çıkarılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Estetik nedenlerden dolayı tercih edilen ya da hastalık etkenlerinden dolayı yapılması gereken bu işlem öncesinde bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu hususların başında küçültme işlemleri öncesi aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçları bırakmak gelir.

Operasyondan en az 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçları bırakmak gerekir. Yine hastaların operasyondan önce sağlık merkezlerinde giderek gereken tahlilleri ve görüntüleme işlemlerini yerine getirmesi önem taşır. Meme küçültme işlemlerinden önce hastanın göğüs mamografisi çekilerek nasıl bir işlem yapılacağı hakkında karar verilir.

Ameliyat öncesinde iki saat var iken hastaneye gelmek gerekir. Bu aşamada görevliler damar yolunuzu açarak sizleri operasyona hazır hale getirirler. Gerekli son tahliller yapılarak operasyon ile ilgili bir sorun olup olmadığı ortaya konulur.

Meme küçültme işlemleri öncesinde hafif bir kahvaltı yapmak yeterli olacaktır.  Hastaların kanser geçmişi var ise bunu doktoru ile paylaşması ve aynı zamanda kullandığı ilaçları da yine doktoru ile paylaşması önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bu operasyonun sonrasında 6. Saatten itibaren taburcu olabilirsiniz. Nadir de olsa bazı hastaların 1 gün müşahede altında tutulduğu görülür. Yapılan bandajların ve pansumanların alınması için operasyondan sonraki 4. Gün beklenmelidir.

Yine hastalarda bu operasyon sonrası memelerin şekil alabilmesi için korse kullanımı yaygın olarak görülür.  Meme çevresinde morluklar ya da şişlikler ortaya çıkabilir. Bu geçici bir durumdur. Hastalar doktor tarafından verilen anestezik kremleri kullanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Bu operasyon için birçok farklı yöntem bulunur. Açık ameliyat yönteminin yanı sıra sadece yağ almaya imkân tanıyan koltuk altı kesi yapılarak da işlem gerçekleştirilir. Yine açılan meme ucu kesi şekline göre farklı isimlendirilen teknikler de vardır.

Bu teknikler ters T ve lollipop teknikleridir. Bu teknikler ve yöntemler kullanılarak hastaların meme yapısında istenilen düzeltmeler yapılır. Meme küçültme işlemi hastanın konforu düşünülerek istenilen şekilde yerine getirilir.

1) Lejour (lolipop izle meme küçültme)

Aşırı şekilde büyüme göstermeyen memelerde yapılan bir işlem olan lolipop tekniğinde operasyon sonrasında sınırlı oranda iz kalması planlanır. Lolipop şeklinde meme ucuna dik bir şekilde kesi açılarak yapılan bu işlemler genellikle aşırı büyümemiş memelerde meme dokusunun alınması için tercih edilen işlemler arasındadır.

Meme ucuna dik bir şekilde açılan kesiler görünüm olarak kesikli lolipop şeklinde olduğundan dolayı bu isim ile isimlendirilir.  Diğer yöntemlere nazaran izleri daha az görünen kozmetik bir işlemdir.

2) Test T izle meme küçültme

Daha iri ve büyük memelerde başka teknikler kullanılır. Bu tekniklerden birisi olan ters T yönteminde hastanın meme yapısında daha fazla iz kaldığı görülür. T skar tekniği ile yerine getirilen bu işlemde lolipop skara ek olarak meme yapısının altından kesi çizgisinin uzadığı görülür.

Memeni büyüklüğüne bağlı olarak kesi izlerinin yandan daha görünür hale geldiği görülür. Bu yöntemde hastaların meme yapısında izler oluşmakla birlikte operasyon görüş alanının genişliği nedeni ile memeye daha iyi şekil verilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Meme Dikleştirme

3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Hastalarda uygulanan greft tekniği de meme küçültme için kullanılır. Bu teknik daha çok yaşlı hastalar morbiditesi olan şeker hastaları gibi hastalarda daha uygundur. Aynı zamanda operasyon süreleri dikkate alındığında daha kısa süreli operasyonları talep eden hastalara uygulanır. Bu işlemde meme ucunun etrafından 4 cm kısım kesilerek meme ucunun tamamen çıkarılması yapılır.

Açılan kısımdan meme dokusu ve yağ dokusu alınarak işlem tamamlanır. Bu işlem basit ve hızlı bir yöntem olmakla birlikte hastalarda doku kayıplarına neden olması ve aşırı iz oluşumu nedeni ile eleştirilmektedir. Yine de hızlı bir operasyon isteyenler tarafından tercih edilen bir işlemdir. Memelerin aşırı sarkık olması durumunda bu teknikten yararlanılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Meme büyütme operasyonlarının aksine bu işlemler genellikle ağrısız işlemlerdir. Büyütme işlemlerinde hastanın dokusu içerisine çeşitli dokular yerleştirildiğinden dolayı ağrılı olması beklenir.

Fakat meme küçültme işlemi ile hastanın fazla dokuları ve yağları alındığından dolayı bu operasyon nispeten ağrısız bir işlem olarak görülür. Hastalarda boyun ve kas ağrılarına neden olan meme büyüklüğü giderilerek hastaların ağrılarının azaltılması mümkün olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi bu operasyonda da çeşitli riskler bulunur. Bunların başında operasyon sonrasında süt kanallarında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da emzirmeyi etkileyebilir. Yine hastalarda küçültme işlemleri sonrasında ağrılar ya da endikasyonlar karşımıza çıkabilir. Meme ucunda duyarsızlık oluşumu da olası yan etkiler arasında yer almaktadır.

 Hastalarda operasyon sonrasında önemli yan etkilerin olmaması meme küçültme işlemlerinin tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Aynı zamanda hastalar bu yöntem sayesinde fazlalıklarından kurtulduklarından bel ve boyun ağrılarında azalmalar meydana gelir. Olası risklerin nispeten az olan bir yöntem olarak bilinir.

Bu ameliyatta meme boyutunun ne olacağına nasıl karar veriliyor?

Memenin olması gereken boyutunu belirleyen birkaç tane parametre vardır. Bunlardan en önemlisi hastanın göğüs kafesi büyüklüğüdür. Eğer hasta uzun boylu ve göğüs kafesi çevresi büyük bir hastaysa bu taktirde yapılacak memenin boyutu diğer hastalara oranla biraz daha büyük olmalıdır.

Bu ameliyatta memenin boyutuna karar vermede hastanın vücuduna orantılı bir boyutun oluşturulması gereklidir. Burada hastanın istekleri de çok önemlidir. Bazı hastalar çok büyük memeleri taşımaktan yoruldukları için olması gerekenden daha küçük memeler isteyebilirler. Ya da tersi durumda söz konusu olabilir.

Operasyon ortalama ne kadar sürer ve hastanede kalmak gerekir mi?

Meme küçültme genel anestezi altında yapılan yaklaşık 3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için hastanın anestezi ilaçlarının etkisinden kurtulması ve kendini tam olarak iyi hissetmesi için bir gece hastanede kalması önerilir.

Meme küçültmek ameliyatlarında izler nasıl olur?

Ameliyat sonunda izlerin nerelerde ve ne uzunlukta olacağı memenin ameliyat öncesi büyüklüğüne bağlıdır. Genellikle meme küçültmek ameliyatlarından sonra oluşan izler iki şekildedir.

Bunlardan ilki nispeten orta büyüklükte yakın olan memelerde küçültme yapıldığı takdirde oluşan İ harfi ya da lolipop şeklindeki izlerdir. Burada iz meme başı ve meme başında sütyen çizgisine doğru olan hattadır. Eğer memenin ameliyat öncesi boyutu daha büyük ise bu takdirde ameliyat sonunda ters T şeklinde bir iz oluşur. Bu izlerin iyileşme süreci sonunda silikon jel kullanılarak daha az görünüyor olması sağlanır.

Ameliyattan sonra diren konulur mu?

Genellikle bu ameliyatlardan sonra diren konulur. Ama bu durum hastadan hastaya ya da doktordan doktora değişebilir. Diren konulmasındaki amaç meme içerisinde ameliyat sonunda kan ya da sıvı birikimine engellemektir. Bu direnler genelde ameliyattan bir ya da iki gün sonra alınırlar.

Ameliyattan ne kadar sonra banyo yapılabilir?

Hastalar direnlerin alınmasından iki gün sonra banyo yapabilirler. Bu iki gün içinde diren çıkış yerleri kendiliğinden kapanırlar.

Meme küçültmenin ameliyatından sonra pansuman ihtiyacı olur mu?

Ameliyat sonu hastaların kesi yerleri steril bantlarla kapatılır. Bu bantlar kesi üzerinde yaklaşık üç hafta kadar kalırlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında yapılan kontrollerde hastaların pansuman ihtiyacı olmaz. Bu bantlar sayesinde hasta bu üç hafta içinde rahatlıkla banyo yapabilir. Üç haftanın sonunda bantlar çıkarılarak hastanın yara izlerine silikon jel uygulanmaya başlanır.

Meme küçültmenin ameliyatında ne kadar sonra ameliyat sonucunu görebiliriz?

Hastalar ameliyattan sonra memelerindeki küçülmeyi hemen görebilirler. Erken dönemde memelerde ödem olacağı için meme boyutları olması gerekenden biraz daha büyük görünür.

Bu ödemlerin geçmesi yaklaşık iki ayı bulur. Bu sürenin sonunda hasta çok fazla kilo alıp vermezse meme boyutları sabit olarak kalır.

Ameliyattan sonra hastalar süt verebilirler mi?

Uygun teknik ve planlama yapıldıktan sonra hastaların çoğunda süt verme ile ilgili sorun olmaz. Süt verebilmek için ne büyük ne de çok küçük, ideal boyutta olan bir memeye sahip olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Meme küçültmek ameliyatlarında süt kanallarının çoğu hasar görmez. Bu nedenle süt miktarı azalsa da hasta süt verebilir. Çok büyük memesi olan hastalarda meme dokusunda ciddi oranda küçültme yapılacağı için bu hastaların ameliyat sonunda süt vermelerinde sorun olabilir

Meme küçültmek ile meme dikleştirme aynı anda yapılabilir mi?

Esasında her meme küçültmek ameliyatı aynı zamanda bir meme dikleştirme ameliyatıdır. Meme küçültmeye ihtiyacı olan bir hasta aynı zamanda meme dikleştirmeye de ihtiyaç duyar. Meme küçültmek ameliyatlarında meme dokusu küçültülüp şekil verilirken aynı zamanda meme yukarıya doğru alınarak dikleştirme işlemi yapılır.

Meme küçültme sırasında memeden çıkarılan dokunun incelenmesine gerek var mıdır?

Meme küçültme ameliyatı sırasında memeden çıkarılan dokuların incelenmesinde fayda vardır. Patolojik olarak herhangi bir hastalığa rastlanılmasa da hastanın ileri yaştaki takiplerinde bu sonuçlar takibi yapan doktora yol gösterici olabilir.

Operasyondan sonra sporcu sütyeni kullanmak gerekir mi?

Her meme estetiği ameliyatında olduğu gibi meme küçültme sonrasında da hastaları altı hafta sporcu sütyeni kullanmaları gerekir. Burada amaç memenin yerçekimi etkisiyle olması gereken yere gelmesi ve doğal bir görünüm kazanmasıdır. Altı haftanın sonunda hasta istediği tür sütyeni kullanmaya devam edebilir.

Daha önce küçültülmüş bir meme tekrar küçültülebilir mi?

Daha önce küçültülmüş olan bir meme tekrar küçültülebilir. Burada esas önemli olan meme başının beslenmesinin bozulmadan tekrar yukarıya doğru alınabilmesidir.

Bu nedenle önceki ameliyatta hangi tekniğin kullanıldığının bilinmesi ameliyatın güvenliği açısından çok önemlidir. Önceki ameliyatla aynı teknik kullanılarak meme güvenli bir şekilde tekrar küçültülebilir.

Meme küçültme ameliyatlarında en sık rastlanan sorun nedir?

Bu ameliyatlarda en sık rastlanan sorun yara iyileşmesi problemidir. Bu iyileşme problemi genellikle izlerin kesiştiği noktalarda görülür. Hastaların büyük bir çoğunluğunda bu yara iyileşme problemi lokal pansumanla rahatlıkla giderilebilir.

Yara iyileşme probleminin özellikle sık göründüğü bir hasta grubu var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi şeker hastalarında ve çok kilolu hastalarda yara iyileşme problemi daha sık görülebilir. Bu nedenle özellikle şeker hastaları için ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında sıkı kan şekeri kontrolü yapılması gerekir.

Meme küçültmenin ameliyatı yaptırdım doğum sonrasında memelerimin şekli değişir mi?

Bu hastalarımızdan gelen sık sorulardan bir tanesidir. Hamilelik sürecince meme hormonal değişikliklere maruz kalır ve büyür. Hamilelikte emzirme süreci boyunca hormonal değişikliklere maruz kalarak büyüyen meme hamilelik sonrasında eski boyutuna dönebilir, eski boyutundan daha büyük kalabilir ya da küçülebilir. Bu değişimlerin ne yönde olacağını belirleyen en önemli etken hastanın genetik yatkınlığıdır.

Sigara kullanan hastalarda meme küçültmenin ameliyatı yapılabilir mi?

Sigara kullan ama bütün ameliyatlar için bir sorun teşkil etmektedir. Sigara kullanan hastalarda ameliyat sonrası anesteziden uyanma daha zor olup anestezi ilaçların etkisi daha uzun sürmektedir. Sigaranın yara iyileşmesine olumsuz yönde katkısı vardır.

Yani sigara içen hastalarda yara iyileşmesi daha uzun sürmekte ve ameliyat sonrasındaki yara izleri daha belirgin olabilmektedir. Bu nedenle estetik ameliyat yapacağımız her hastamıza ameliyattan önce yaklaşık dört hafta kadar sigarayı bırakmasını tavsiye ederiz.

Ameliyat sonrasında da dört hafta sigarasız dönem yara iyileşmesini olumlu yönde etkilemektedir. Bu sekiz haftayı sigara kullanmadan tamamlayan kimi hastalarımız sigarayı kalıcı olarak bırakabiliyorlar.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar mı?

Bu operasyonların devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Devlet hastanelerinde SGK kapsamında ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen bu işlem estetik bir işlem olduğundan dolayı tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında hastalar bu işlemden ücretsiz bir şekilde yararlanamazlar.

Meme Küçültme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hastalarda bu işlemler ile ilgili bir sürü soru işareti vardır. Bunlar arasında ameliyatsız göğüs küçültme yöntemleri ne kadar kalıcıdır sorusu gelir. Yine ameliyatın zor olup olmadığı hakkında da sorular sorulabilmektedir. Ameliyatın kaç saat süreceği ne zaman taburcu olunacağı hakkında da sorular sorulmaktadır.

Ne zaman işe dönüleceği ve istirahat süreleri de yine sık sorular arasında yer almaktadır. Bu ve benzeri sorular hakkında tatmin edici cevaplar almak için sağlık merkezlerine gidilebilir. Yine internet siteleri üzerinden bu ve benzeri sorular hakkında cevap alınması mümkündür.

Meme Küçültme Fiyatları 2024

Sağlık merkezlerinin niteliklerine ve hastanın durumuna göre bu işlemlerin de fiyatlarında değişiklik görülür. Bu yöntemde birden fazla teknik bulunduğundan dolayı hastaların fiyatlandırmaları da farklıdır. Aynı zamanda son zamanlarda yaygın olarak yapılan bu işlem giderek daha makul fiyatlara sizlere sunulmaktadır.

 Eğer SGK imkânınız var ise bu durumda devlet hastanelerinde bu estetik işlemleri masrafsız ve ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Meme küçültme işlemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve fiyatlarını öğrenmek için sağlık merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Meme küçültme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.