Cilt Bakımı 101: Cilt Temizliği

Yüzümüz, vücudumuzda en çok dikkat çeken, bu nedenle de temiz ve bakımlı görünmesi gereken bölgemizdir. Sağlıklı bir cildin başlıca kuralı yüz temizliğidir.

Yüz temizlemenin neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım. Öncelikle cildimizi tanıyalım.

Cildimizin altında yağ bezleri bulunur. Bu yağ bezleri, cildimizi dış etkilerden korumak için sebum adı verilen yağı üretir.

Sebumun başlıca görevleri:

  • Cildi sağlıklı ve nemli tutar,
  • Cildin esnekliğini korur,
  • Cildin su kaybını önler,
  • Cildi bakteri ve mantar enfeksiyonlarından koruyup bariyer işlevi görür.

Cilt altında bulunan bu bezler, deri içindeki saç foliküllerini bir yol olarak kullanır. Böylece, yağın deri yüzeyine ulaşarak bakteri veya zararlı maddelerin nüfus etmesini önleyen bariyer görevi görür. Ancak, cildin yüzeyindekiler sadece sebumdan ibaret değildir.

Gün boyunca yüzümüzde bakteriler, kirler ve ölü hücreler toplanır. Bunların yol açabileceği zararlardan kaçınmak için yüzünüzü doğru yıkamanız çok önemlidir. Bunların dışında kullandığınız diğer ürünlerin(nemlendirici, SPF, gece kremler, serum, vb) cildinize daha iyi nüfus etmesi için cilt temizliğini günlük rutininize eklemeniz cildinizde gözle görünür iyileşmeler sağlar.

Temizleyiciler neden bu kadar önemlidir?

  • Cilt bakım rutininiz kaç aşamadan oluşursa oluşsun her zaman bir temizleyici ile başlanmalıdır. Bu adım olmadan, kirler cildinize yapışır. Ölü deri gözenekleri tıkayarak cildin sebum üretme kabiliyetini engeller ve cildinizin sivilcelere eğilimli hale gelmesine neden olur.
  • Yüzünüzün temizliği, cildinizin saflığı ve görünümü için çok önemli olsa da, yine de yüzünüzü yıkarken aşırıya kaçmamalısınız. Sağlıklı bir cildin anahtarı her zaman dengedir. Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkamanız yeterli olacaktır. Çünkü olduğundan fazla yıkamanın yol açabileceği bazı problemler vardır. Gün aşırı yıkamalar cildin kurumasına yol açabilir. Sağlıklı bir cildin biraz yağa ihtiyacı vardır.
  • Sadece yüzünüzü nasıl yıkadığınız değil, cildinize en uygun temizleyiciyi seçmeniz de çok önemlidir. Her cilt tipinin farklı bir temizleyiciye ihtiyacı vardır.
İlginizi Çekebilir  Hydrafacial

Peki yüzümüzü temizlemeyi bırakırsak neler olur?

Hadi bununla yüzleşelim. Bazen saatlerce yüzünüzde kalan makyajla uyuduğunuz zamanlar oluyor. Uyandığınızda yastığınızda gördüğünüz kocaman bir sivilce, gününüzü kabusa dönüştürmeye yetebiliyor. Bu yüzden cilt bakım rutininizin en önemli basamağı olan temizleme işlemini ihmal etmemelisiniz.

Bu arındırma sayesinde cildiniz hak ettiği güzelliği size çok geçmeden yansıtacaktır. Aynadaki yansımanın tadını çıkarabilmek için ne kadar yorgun olursanız olsun ne kadar geç olursa olsun günün sonunda makyajınızı, yüzünüzdeki kiri, tozu temizlemek için zaman ayırın.

Belirli periyotlarla profesyonel bakıma başvurun..

Evde kendi kendinize yaptığınız cilt temizliği rutini, cildiniz için ne kadar önemli olsa da; cildiniz profesyonel bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Gözenekleriniz derinlemesine temizlenip, hyaluranic asit bazlı bileşenlerle kapatılması, cildinizin nem düzeyinin dengelenmesi, profesyonel bir eksfoliasyon ve peeling ile ölü derilerin cildinizden atılarak, canlı ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanız için mutlaka cilt ihtiyacınıza uygun periyotlarda profesyonel cilt bakımızı ihmal etmeyin.

Uzman estetik cerrahi uzmanlarımıza ve estetisyenlerimize dilediğiniz zaman ücretsiz başvurarak cildiniz için en uygun bakım önerilerini alabilirsiniz.