Lipofilling ve Nanofat Grafting Nedir?

Lipofilling (Yağ Transferi) Nedir?

LIPOFILLING olarak da adlandırılan yağ transferi işlemleri en çok kalça ve yüze yapılmaktadır. Vaser Liposuction uygulaması ile LIPOFILLING işlemler oldukça başarılı bir şekilde kombine edilebilir.

Vücutta fazlalık olan yağlar ultrasonik (vaser) liposuction ile vücuttan alınırken, vücudun hacim kaybı olan kısımlarına herhangi bir ek işleme gerek kalmadan başarılı bir şekilde uygulanır ve vücut kontürü daha belirgin ve düzgün bir hale getirilir. 

Estetik cerrahi uygulamalar arasında son yıllarda en hızlı yükseliş gösteren “yağ transferi” işlemleri hem uygulama kolaylığı hem de uzun dönemli başarılı etkisi ile bu yükselişini sürdürecek gibi görünüyor.

Kalça bölgesi LIPOFILLING ile son yıllarda trend olan “Brezilya Tipi Kalça” (Brazilian ButtLift) yapılır. Bu uygulamadan özellikle bel ve basen bölgesindeli yağ fazlalığı liposuction ile alınarak hem incelme sağlanır, hem de kalça kıvrımları daha belirgin hale getirilir. Çıkarılan yağın ihtiyaç duyulan kadarı popoya transfer edilerek, hedeflenen sonuca ulaşılır.

Yüze Yağ Transferi (Nanofat Grafting) Nedir?

Yüz için LIPOFILLING uygulamalarında genellikle “Nanofat Grafting” yöntemini tercih etmekteyiz. Yine vücuttan çıkarılan yağın herhangi bir ek işlem uygulanmadan yüzün hacim kaybı olan bölümlerine uygulanmasıyla, klasik dolgu uygulamalarına göre çok daha kalıcı ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Bununla birlikte yüze yağ enjekiyonu ile kırışıklıklar da başarılı bir şekilde giderilebilmektedir.

Yüzün birçok bölümünde uygulamayı tercih ettiğimiz “Nanofat Grafting” yöntemi; kırışıklıkların giderilmesi, yaraların azaltılması ve/veya giderilmesi ve göz altı morluklarının azaltılması ve/veya giderilmesinde başarılı sonuçlar verir.

Bununla birlikte Nanofat Transfer yöntemi ile yüz kontürü düzenlenebilir, hacim kaybının görüldüğü bölgelere yapılan enjeksiyon ile yüz daha canlı ve daha güzel bir görünüme kavuşabilir.

Yöntemin sonuçlarına ilişkin yapılan bir akademik çalışmaya göre; “Klinik uygulamalar, işlem sonrasındaki 6 aylık süreçte doku kalitesinin kayda değer bir şekilde iyileştiğini göstermektedir. Yağ kisti, granülom, enfeksiyon ve diğer istenmeyen etkiler gözlemlenmemiştir.

İlginizi Çekebilir  Liposuction Mı? Karın Germe Mi?

Sonuç olarak, lipofilling (vücuttan alınan yağ ile yapılan dolgu uygulamaları) alanında yeni bir konsept haline gelebilir ve cilt gençleştirme amacıyla kullanılabilir.” (Tonnard, P. et. al., 2013).