Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt için 11 İpucu

Soğuk havalarda insan bünyesi, vücut ısısının kaybolmaması ve azalmaması için, kan dolaşımını azaltır, ter ve yağ bezlerini daha yavaş çalıştırır. Bu durumda cildin, besleyici maddeleri ve gerek duyduğu antioksidanları alması zorlaşır. Bu da cildin, daha yaşlı görünmesine neden olur.

Kışın cilt bakımına dikkat edilmediği takdirde, kırışıklık, sarkma, leke gibi problemlerin yanı sıra cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgısı ile sürekli örtülü olması ile yağ bezi hastalıkları ortaya çıkar.

Kışın cildiniz, rüzgarın ve soğuğun etkisi ile nemsiz kalır ve kurur. Cildin kurumasıyla ciltte hassaslaşma, kaşıntı, kızarma, esnekliğini kaybetme, dış etkenlere karşı kendi koruyamama, çatlamalar, pullanmalar ortaya çıkar.

Bol su içmek ve nemlendirici kullanmak sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardır. Siz de cilt bakım rutininizde değişiklikler yaparak, yeni alışkanlıkları benimseyerek cildinizde ipeksi, pürüzsüz bir his uyandırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazıda cildinizi kış aylarında mutlu etmek için takip edebileceğiniz 11 ipucu listeledik:

1. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın

Sıcaklıklar düştüğünde, sıcak bir duş size cazip gelse de uzak durmanızda yarar var. 15 dakikadan sonra bu sıcaklık, cildinizin lipid tabakasını (nemin tutulduğu yağ asitleri kompleksi) ele geçirmeye başlar. Cildinizi ılık su ile yıkamak sizin için en iyisi olacaktır.

Sonrasında Hyalüronik asit ve seramid içerikli bir nemlendirici uygulayarak cildinizin nem bariyerini sağlam tutmasını ve kurumasını önlersiniz. Yaz mevsiminde cildinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz, ancak kış aylarında sıcak-soğuk değişiminden dolayı ılık su cildinize daha yararlı olacaktır. Çünkü soğuk su hem cildinizi yeteri kadar temizlemez, hem de cildin kurumasına neden olarak soğuk hava koşullarına karşı cildin savunmasını azaltabilir.

2. Bol su için

Kış mevsiminde, diğer mevsimlere kıyasla susadığınızı hissetmeseniz de düzenli su alımını sürdürmeniz gerekir. Cildinizi nemli tutmanın en kolay yolu su içmektir. Ayrıca su ihtiyacınızı sulu meyve ve sebzelerle destekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hydrafacial

3. Doğru ürün kullanın

Yaz boyunca kullandığınız ürünler cildinize iyi gelirken, bu ürünler kışın size iyi gelmeyebilir. Cildinizin sağlıklı ve parlak olmasının anahtarı cildinizin doğal nem bariyerini koruyan, nemlendirici içeren temizleyicilerdir. Eğer ciltte sivilce ve çatlaklar varsa, cildinizin nem bariyerini onarmaya yardımcı olmak için, seramid, hyaluronik asit, hidrasyon serumları ve gliserin içeren ürünler kullanın. Alkol bazlı ürünler cildinizi daha çok kurutacağından bu ürünlerden kaçınmalısınız.

4. Cildinizi koruyun

Kışın dışarı çıkarken, cildinizi soğuk rüzgardan, kardan, yağmurdan ve güneş ışınlarından korumanız gerekir. Unutulmamalıdır ki, güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi sıcaklıklarla ve mevsimlerle alakalı değildir.

Kış güneşi de olsa ışınlar bulutlardan geçebilir ve UV ışınları cildinize zarar verebilir. Titanyum dioksit, avobenzon veya çinko oksit içeren bir güneş koruyucu kullanın. Bu içeriğe sahip güneş koruyucuları, zararlı güneş ışınlarını absorbe ederler. Ayrıca yüzünüzü yıkadıktan sonra hemen dışarı çıkmayın, çünkü cildiniz çatlama eğilimi göstereceği için cildin kurumasını bekleyin.

5. Yeterli Eksfoliasyon

Cildin eksfoliye edilmesi ölü hücrelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ancak kış aylarında doğru ürün ile doğru uygulama, cilt bariyerinizin tehlikeye girmemesi açısından önemlidir.

Peeling işleminin haftada bir kez yapılması uygundur. Bu işlemle cildin yenilenmesini ve daha iyi ürün emilimini arttırabilirsiniz. Karma ve yağlı ciltlerde haftada bir, kuru ciltlerin ise peeling için mutlaka profesyonel bakıma ihtiyacı vardır.

6. Ellerinizi unutmayın

Ellerinizdeki deriniz daha incedir ve diğer vücut kısımlarındaki deriye kıyasla daha az yağ bezine sahiptir. Bu yüzden, nem ellerinizden daha hızlı gideceğinden, çatlaklara ve kaşıntıya eğilimli hale gelir. Soğuk havada dışarı çıkarken mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. El kuruluğunun bir sebebi de, deterjanlarla ve sert sabunlarla temas halinde olmak; bu ürünler cildin pH değerini arttırarak cilt kuruluğuna yol açar.

İlginizi Çekebilir  Vücudunuzu Liposuction ve Karın Germe Operasyonuna Nasıl Hazırlamalısınız?

7. Ayaklarınız için bakım

Kış mevsiminde, ayakların uzun süre botların içinde havasız bir şekilde kalması mantar enfeksiyonunu kolaylaştıracaktır. Bu yüzden ayaklarınızı günlük olarak yıkamalısınız ve yıkadıktan sonra ayaklarınızı nemlendirmek için gliserin bazlı kremler veya vazelin kullanabilirsiniz.

8. Dudak bakımınızı da ihmal etmeyin

Kışın dudaklarınız da soğuktan etkilenir ve önemli derecede nem kaybeder. Bu durumda dudaklarınızı yemek sizi kurtarmayacaktır. Dudaklar için özel nemlendiricinizi her gün kullanmayı ihmal etmeyin.

9. Günlük cilt bakım rutininize dikkat edin

Cildinizi günde bir veya iki kez tercihen sabahları ve yatmadan önce temizleyin. Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra nemi sabitlemek için hafif nemlendirici, geceleri ise daha yoğun nemlendirici veya 25 yaş üstüyseniz gece kremi kullanabilirsiniz.

10. Bol meyve – sebze tüketin

Cildimizi beslemenin en iyi yolu cildi içeriden beslemektir. Mevsim meyveleri ve sebzeleri tüketin. Meyveler, soğuk havalarda cildinizin sağlıklı kalması için olağanüstü vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır. Ayrıca Omega-3 desteği, kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır.

11. Egzersiz

Soğuk kış günlerinde hareket etmek zordur. Ancak cildinizi seviyorsanız bunu yapmalısınız. Egzersiz, kalp atış hızınızı arttıracak ve böylece organlarınıza ve cildinize daha fazla kan pompalayacaksınız. Ayrıca egzersiz gözeneklerinizi açık tutar, sizi terletir, tüm toksinlerinizi temizler ve iç organlarınızı sağlıklı tutar.

Değişen hava koşulları, sert ve rüzgarlı havalar, klima ve kaloriferlerin etkisi, bilgisayar başında geçirilen uzun zamanlar cilt kalitenizi azaltır. Bunu önlemek için, kış mevsiminde yapılacak cilt bakımı daha güvenli bir şekilde uygulanabilir.