Vücudunuzu Liposuction ve Karın Germe Operasyonuna Nasıl Hazırlamalısınız?

Liposuction ve Karın Germe operasyonlarından daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacak operasyon öncesi beş önemli ipucunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Düzenli ve Programlı Spor Yapın

Liposuction kadınlarda bel, kalça ve baldır bölgesinde istenmeyen yağların alınıp bölgesel şekillenme sağlayan çok etkili bir yöntemdir, ancak yapılan bir çok çalışma Liposuction uygulamasının öncesinde düzenli şekilde spor yapılmasının operasyon sonuçlarını pozitif şekilde etkilediğini göstermektedir.

Aynı şekilde Liposuction gibi vücut şekillendirme operasyonlarının en başarılı uygulamalarından Karın Germe (Abdominoplasti) de spor ile kombine edildiğinde sonuçlar daha etkili olabiliyor. Vücudumuzda iki farklı türde yağ bulunmaktadır: deri altı (subcutaneous) ve iç organlarda (visceral) bulunan yağlar.

Deri altı yağlar, vücuttan vaser liposuction gibi uygulamalar ile dışarı atılabilmekte, deri altı yağının fazla olduğu kişilerde vücut şekillendirme konusunda güzel sonuçlar verebilmektedir. Ancak iç organlarda bulunan “visceral” tipi yağlar bu uygulamalar ile vücuttan atılamamaktadır.

Özellikle bazı hastalarda iç organ yazğlanması fazla ise Liposuction ve Abdominoplasti uygulamaları vücut şekillendirmesinde yetersiz kalabilir. Bu nedenle, uygulama öncesinde ve iyileşme sürecinin sonrasında programlı bir spor ve uygun bir diyet operasyonların başarısını artırır.

Sebze Ağırlıklı Diyet Yapın, ve Hafif Beslenin

Yukarıda değindiğimiz gibi, vücut şekillendirmenin operasyonlarla kombine bir şekilde en iyi sonucu verebilmesi için operasyon öncesinde iç yağlanmaların azaltılması gerekmektedir. Bunun için de bir diğer vazgeçilmez unsur sağlıklı bir diyet uygulamaktır.

Operasyon öncesinde ve operasyonun ardından bol bol taze sebzeler yemeniz, ve öğünlerinizi hafif geçirmeniz tavsiye edilir. Karbonhidrat içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalı, protein ve taze sebzeler ile oluşturulmuş öğünler tercih edilmelidir.

Ayrıca ameliyat öncesinde ve sonrasında hafif beslenme, ameliyat sonrasında bol su tüketimi ödem atımını da hızlandırarak vücudunuzun arzu edilen forma daha çabuk girmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir  Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt için 11 İpucu

Kilonuzu Stabil Tutun

Liposuction ve/veya Karın Germe ameliyatları öncesinde sert bir diyet yapıp hızlıca kilo vemenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Vücut şekillendirme operasyonları öncesinde hızlı kilo alımı veya kaybı ameliyat sonucunuzu ciddi anlamda negatif yönde etkileyebilir ve revizyon operasyon ihtiyacına sebep olabilir.

Be nedenle, vücut şekillendirme operasyonları öncesinde aşırı kilo kaybına yol açacak sert diyetlerden kaçının ve kilonuzu operasyonun 3 – 6 ay öncesinden  stabil düzeyde tutmaya çalışın.

Sigarayı Bırakın

Sigara tüketiminin yara iyileşmesini negatif yönde etkilediği ve geciktirdiğine yönelik literatürde bir çok çalışma bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için operasyon öncesinde birkaç hafta sigara kullanmamalısınız.

Operasyon sonrasında da hekiminizin söyleyeceği tarihlere kadar sigara tüketmemeniz gerekir. Ek olarak operasyonunuzdan en az 48 saat öncesine kadar alkol tüketmemiş olmanız gerekir.

Estetik Cerrahınızın Söylediklerine Harfiyen Uyun

Estetik cerrahi işlemlerin tümünde geçerli olduğu gibi vücut şekillendirme operasyonlarında da başarı bütün bir süreçtir ve sadece operasyondan ibaret değildir.

En az operasyon kadar operasyon öncesinde ve sonrasında doktorunuzun size söylediği “yapmanız” ve “yapmamanız” gerekenleri mutlaka güzelce not edin ve bunlara harfiyen uyun. Aklınıza takılan bir şey olduğunda da doktorunuza sormaktan çekinmeyin.